Zirkonyum Diş Kaplama

Home » Diş Estetiği » Zirkonyum Diş Kaplama

Ağız ve diş sağlığından büyük yeri olan zirkonyum kaplamalar genelde estetik açıdan özellikle ön dişlerde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Eskiden metal destekli porselenler kullanılıyor ve ışık geçirgenliği olmadığı için tam estetik bir netice vermiyordu.

Bu yüzden günümüzde yeni malzemelerin arayışı içerisine girilmiştir. Zirkonyum burada devreye girerek hem estetik bir beyaz malzeme olması hem de dayanıklılık açısından sağlam olması kullanımını günümüzde oldukça arttırmıştır.

Video

Eskiden kullanılan metal malzemeler alerjik sorunlara neden olabiliyor idi. bunun yanında bazı vakalarda diş etlerine de verdiği zarar dan ötürü başka malzemelerin kullanılması gerekli idi. Kullanım olarak zirkonyum hem estetik hem de sağlam olması ile diş estetiği dünyasında yerini aldı. Öz dişlerde kullanıldığı gibi, arka dişlerde de kullanılabiliyor olması büyük avantajları arasındadır.

Kaplama Ağrılı Bir İşlem mi?

Zirkonyum kaplama öncesi kesilen dişler anestezi yapılmadan kesilmez. Bu yüzden hasta pek bir ağrı sızı hissetmez. Ancak sonrasında bir miktar ağrı olabilir. Bu da beklenen doğal ve geçici bir durumdur. Sürekliliği yoktur. Geçici yapılan kaplamalar ile sızı olmasının önüne geçilir.

Kaplamanın Hastaya Sağladığı Avantajlar

 • İlk olarak ışık geçirgenliği olduğu için estetik neticeler almada büyük avantaj sağlar. Ayrıca var olan dişler ile renk uyumunun kolay sağlanması da bir diğer avantajı olarak sayılabilir.
 • Zirkonyum maddesi zararsız bir maddedir. Bu yüzden diş etlerine herhangi bir zararı olmaz. Bu yüzden diş etleri çekilme kısalma gibi sorunlar yaşamaz. Uzun yıllar bu kaplama kullanılabilir. Bu sebeple de tercih edilmektedir.
 • Hasta seçmez. Diş yapısına göre tercih edilmesi veya tercih edilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden her yaştan her tip hasta için kullanılması uygundur.
 • Genelde öz dişler için kullanılır. Ama sağlamlığı neticesinde arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor olması bir avantaj sayılabilir.
 • Beyaz renkli ve sağlıklı dişlere kavuşulur.
 • Doğal bir materyal olduğu için fark edilmesi zordur. Estetik gülüş tasarımı uygulamalarında veya diş beyazlatmanın sonuç vermediği hastalarda sıklıkla ve gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 • Metal bir yapısı olmadığı için ağız tadında bozulma veya tat değişikliğine neden olmaz.
 • Ağız kokusuna sebebiyet vermez.
 • Diş hekimliğinde en çok tercih edilen tedavilerdendir.
 • Üstü kaygan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yemek artıkları ve kalıntılar dolgunun üstünde tutmaz. Dişler hep temiz kalır.
 • Yoğun tüketilen sigara, kahve ve çay dişin rengini değiştirmez. Bu en büyük avantaj olsa gerek 🙂

Zirkonyum Kaplama Ağrılı Bir İşlem Mi

Zirkonyum Diş Kırılır mı?

Aynı doğal dişler gibidir. Çok fazla zorlama, aşırı sert cisimlerin diş ile kırılması ve ters kuvvet geldiğinde zirkonyum dişler kırılabilir. Bunlara kaplama işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekir.

Böyle bir durum yaşandığında hemen doktorunuza başvurmanız gerekecektir. Yine onarım işlemi de doktorunuz tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

Kullanılan zirkon malzemenin kalitesi bu işlemin fiyatını belirler. İşçilikler aşağı yukarı benzer aralıklardadır. Bu yüzden kullanılan ucuz veya pahalı malzemeler işlemin fiyatını netleştirir.

Günümüzde her şeyin ucuzu olduğu gibi zirkon malzemenin de ucuzu bizim piyasamıza da girmiştir. Ucuz malzeme ile zirkonyum kaplama fiyatları oldukça düştü. Biz bunu asla tavsiye etmiyoruz. Çünkü ucuz malzemenin ömrü de kısa oluyor. Bu sebeple malzeme kırılabiliyor veya çatlayabiliyor. Diş hekimleri tarafından belirlenen zirkonyum diş fiyatları öğrenilmeli ve diş tedavisinde tercih edilen doğru malzemeler kullanılmalıdır. Diş fiyatları listesinin önceden belirlenmesi de önemlidir.

İmplant Yapılan Dişe Zirkonyum Olur mu?

Kaplamalar implant üstüne de kolayca yapılabilir. Başarılı estetik gülüş tasarımı deneyimleri yaşanmıştır. Yine de muayene olmak gerekir. Muayene sonrası tedavi planlanmalıdır. Kanal tedavisi için de bu kaplama yöntemlerine başvurulmaktadır.

Diş Kaplamaları Ne kadar Sağlıklıdır?

Kaplamalar metal içermez. Bu en büyük özelliğidir. Metal olmaması alerjik durumların oluşmamasını sağlar. Metal malzemelere göre daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Diş etlerinde tahribata neden olmaz.

Zirkonyum Kaplamanın Hastaya Sağladığı Avantajlar

İlerde Sararma Yapar mı?

Kaygan bir malzeme. Üzerinden herhangi bir gıda kalıntısı tutmaz. Cilalı olması yüzeyinin çay kahve gibi içeceklerin renklerinin dişinize geçmesine de engeldir. Bu yüzden dişlerde sarılık olmaz sararma yapmaz.

Kaplama Hangi Durumda Kullanılmaz?

Arka kısımdaki dişlerde tavsiye edilmez. Daha çok estetik amaçlı kullanıldığı için ön dişlerde tercih edilir. Arka kısımda kuvvet ve baskı yüksek olduğu için kırılma ihtimali yükselir. Bir de çok uzun diş yapılarında yine diş ön kısımda bile olsa tavsiye edilmez. Çünkü uzun dişlerde yine kırılma ihtimali vardır.

Kaç Günde Tamamlanır?

Dişlerimizin önemi için en iyi diş hekimliği tercih edilmelidir. Bunun ardından bir kara aşaması ve karar verildiğinde ölçü alınır ve laboratuvara ölçüler gönderilir. Bir sonraki gelişinde bir prova yapılır ve ardından kalıcı olarak takılması için hasta yeniden çağrılır.Bu işlem ortalama olarak bir hafta sürer. Ama memnun kalınmadığı durumlarda bir kaç prova da yapılabilir.

Diş Hassasiyeti Oluşturur mu?

Yapıldıktan sonra sıcak veya soğuğa karşı dişlerde bir hassasiyet yaşanmaz. Oksitin ısı yalıtıcı bir özelliğe sahip olması bu duyarlılığın önüne geçmektedir.