Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Home » Vajina Estetiği » Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajinoplasti ile cinsel yaşamda karşılaşılan sorunlar düzeltilebilir ve kadınların kendine olan güveni artabilir. Hem bu sebeplerden hem de sağlık açısından vajinoplasti ameliyatı tercih edilmektedir.

Genişlemiş ve esnemiş vajinadaki dokuların alınarak vajina etrafındaki doku ve kasların sıkılaştırılmasıdır. İşlem ortalama 30-45 dk arası sürmektedir. İyileşme süresi kısadır. Vajina daraltma operasyonundan sonra hasta bir-iki gün içerisinde günlük yaşantısına dönebilir. Ameliyat sonrasında doktorunuzun gerekli kontrolleri sağladıktan sonra uygun görmesi halinde  ilk cinsel ilişkiye 5-7 hafta içerisinde girilebileceği söylenebilir.

Video

Vajina Neden Genişler ? Vajinadaki Genişlemenin  Sebebi Nedir ?

Vajinada bulunan dış dudak – iç dudak olarak adlandırılan labiumlar her kadında farklılık gösterebilmektedir. Vajinadaki genişlemenin ya da vajinadaki şekil değişikliklerini nedenini birkaç madde ile sıralayabiliriz.

 • Çok sayıda doğum yapanlar
 • Doğum esnasında zorlananlar
 • Cinsel ilişki kaynaklı genişleme
 • Doğumsal olarak geniş olan vajinalar
 • Vajinal duvardaki genişleme

Vajinoplasti Hakkında Merak Edilenler

Vajina Daraltma İşleminin Faydaları Nelerdir

Genişleyen Vajina İlişki Sırasında Hissedilen Hazzı Azaltır mı ?

Cinsel ilişkiden uzak durmaya yol açacak boyutlara gelinebilir. Hem erkek hem kadın haz almayabilir. Vajinadaki kas gücünün azalması ve bu sebeple penisin tam kavramaması kadında güven eksikliği yaratabilir. Buna bağlı olarak vajinadaki gevşeklik ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi hissi uyandırarak kadında  güven kaybı yaratabilir.

Vajinadaki  Genişleme İdrar Kaçırmaya Yol Açabilir mi?

Vajinada bulunan bağ dokusundaki  yıpranma  ve kas gücü kaybı idrar kaçırma gibi günlük yaşamı etkileyecek sorunlara yol açabilir. Kadın küçük zorlanmalarda (hapşırma- spor ) idrarını tutamayabilir.

İlişki Sırasında Vajinadan Ses Geliyor Neden?

Vajinanın bağ dokusundaki yıpranma ve gevşeklik vajinada bulunan rahim, vajinal kanal, idrar kanalı, rektum gibi organların vajinada tutunamasına neden olabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi durumuyla karşılaşılabilir. Erkeğin bunu fark edebileceği hissi kadında endişe yaratabilir. Konsantrasyonunu bozabilir.

Vajinadaki Doğum Sonrası Dikiş İzleri Nasıl Düzelir ?

Doğum yapan bazı kadınlarda vajinaya uygulanan dikişlerin kötü atılması, bu dikişlerin tutmaması sonucu dikişlerin tekrarlanması, dikiş atılan yerde oluşan enfeksiyon sonucunda vajinada şekil kaybının yaşanması gibi olumsuzluklar görülebilmektedir. Bu olumsuzluklar sonucu vajina dış genital bölgesinde estetik açıdan hoş görünmeyen izler kalabilmektedir. Vajina Daraltma Operansyonunda bahsettiğimiz bu olumsuzlardan kurtulmak mümkündür.

İşlemin Faydaları Nelerdir ?

Vajinoplasti operasyonu sonrasında çiftler ilişki esnasında daha fazla haz alır, kadının kendine güveni artar, idrar kaçırma problemi ortadan kalkar, ilişki sırasında vajinadan gelen sesler yok olur.Doğum sırasında kötü atılan dikiş sonucu vajinadaki şekil bozuklukları düzeltilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Olur

Neden Olur?

Vajina darlığının azalması, vajinanın gevşemesi, cinsel birleşmede duyulan hazzın azalması , vajinada his kaybının oluşması gibi nedenlerden dolayı vajinoplasti ameliyatına ihtiyaç duyulmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti operasyonu, vajinanın dış kısmından uzun hat şeklinde  3-5 cm, kimi durumlarda ise 7-8 cm  içeri iç kısma kadarki bölgenin daratılması işlemidir. Bu sayede vajina 2-4 cm boyutlarında daraltılabilmektedir.

Dikiş İzi Kalıyor mu?

Vajina estetiği işleminden sonra dikiş izi kalmaz. Ayrıca yaranın iyileşme hız çok yüksektir. Dikişleriniz kendi kendine dökülecektir.

Anestezi Alınıyor mu?

Merkezimizde vajina daratlma ameliyatı lokal anestezi altın yapılmaktadır. Lokal anestezi ilaçları ile doku uyuşturularak sorunsuz bir operasyon gerçekleştirilmesi sağlanır. Bazı hastalarımız genel anestezi altında da bu operasyonu gerçekleştirmek istemektedir. Bu durumda anestezi uzmanı ile birlikte hasta uyutularak işlem gerçekleştirilir.

Ne Kadar Zaman Sonra İlişkiye Girebilirim?

Vajina daraltma operasyonundan yaklaşıl 1-2 ay içerisinde,  gerekli doktor kontrolünden geçtikten sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Vajina Neden Genişler

 Kimler İçin Uygundur?

Vajina daraltma ameliyatını gerektirecek durumları birkaç başlıkla sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Doğum sonrası vajinada oluşan gevşeklik sebebiyle
 • Genetik yapı itibariyle esnek vajinaya sahip olunması nedeniyle
 • Vajina daraltma egzersizinin yetersiz kaldığı durumlarda
 • Vajina kaslarının güçsüz oluşu sonucu idrar kaçırma problemi yaşayan bayanlara
 • Cinsel hayatta bu sorun nedeniyle sıkıntı yaşanması durumunda
 • Cinsel ilişki sırasında vajina gevşekliği sebebiyle ses çıkması durumunda

İşlem Kaç Saat Sürüyor?

Vajina daraltma işlemi ortalama 25-35 dakika arasında sürmektedir.

Ağrım Olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında çok ağrı sızı oluşmaz. Ağrınız olması durumunda doktorun önerdiği ağrı kesicileri kullanarak bu dönemi konforlu geçirebilirsiniz.

Adet Düzensizliğine Sebep Olur mu?

Vajina Daraltma Ameliyatı adet düzensizliği yaratmaz.