Porselen Diş Dolgusu

Home » Diş Estetiği » Porselen Diş Dolgusu

Porselen diş dolgusu günümüzde sık kullanılan adından da anlaşılacağı üzere porselenden oluşan dişe en yakın malzemelerdir. Klinik ortamında üretilen malzemelerdir ve üretimi külfetli ürünler arasında yer alırlar.

Porselen Dolgu Ne Kadar Dayanıklı

Porselen Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanıklıdır?

Porselen diş dolgusu gerçekten çok dayanıklı malzemelerdir. Genelde büyük diş kayıplarında kullanılır. Eskiden ön dişlere uygulanır idi. Ama günümüzde kendini geliştiren porselen dolgular baskı uygulayan çiğneme dişlerine de rahatlıkla uygulanabilir.

Porselen Diş Dolgusu ile Amalgam Dolgu Arasındaki Farklar 

Bir kere porselen dolgular estetik dolgudur.   Yani dişe en yakın renkte oldukları için dişte anlaşılmayan bir form da yer alırlar. Amalgam ise gümüş renginde civadan oluşan dolgulardır ve estetik dolgular değildir. Amalgam dolgu kadar sağlam ve dayanıklıdır. Ayrıca dişe en yakın renkte oldukları için estetik olarak doğal dolgulardır fark edilmesi güçtür.

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Takılır?

Diş hekiminiz ihtiyaç halinde porselen kullanır. Bu ihtiyaç var ise ilk önce dolgu uygulanacak olan diş temizlenir ve dolgu yapılacak hale getirilir. Yine hekiminiz dişinizin ölçüsünü alarak ne boyutta bir porselen lazımsa ölçer ve laboratuvara gönderir. Bir sonraki gelişinizde de porselen dolguyu dişinize özel yapıştırma ajanları ile yapıştırarak porselen diş dolgusu işlemini bitirir.

Porselen dolgu fiyatı çok mu pahalı

Porselen Diş Dolgusu Ağrı Yapar mı?

Porselen dolgu kesinlikle bir ağrı veya sızıya neden olmaz. Takılma aşamasında ise, yapıştırma usulü uygulandığı için hastanın herhangi bir ağrı veya sızı hissetmesi olanaksızdır. Takıldıktan sonra da aynı şekilde ağrısız bir forma dişte kalır ve acı vermez. Porselen diş kaplama kullanım açısından oldukça kolay ve sağlıklıdır. Diş etleri zarar vermez.

Porselen Diş Dolgusu Ömrü Ne Kadardır?

Porselen dolguların ömrü ortalama olarak 10-15 yıldır. Tabi ki dişte travmatik bir durum oluşmaz ise bu süreye kadar uzar. Ayrıca belirli aralıklar ile cila yapılması gerek yoktur ve düzenli fırçalama ve bakım ile bu süre rahatlıkla görülür.

Porselen Diş Fiyatları veya Diş Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

Porselen dolgusu fiyatları çok pahalı değildir. Uygulanacak diş tedavisi, dolgu malzemelerinin kalitesi, uygulanacak kanal tedavisi maliyeti etkilemektedir. Bu kişiden kişiye değişen diş fiyatı aralığını doğurur.

Porselen dolgu nasıl takılır

İnley Onley (Porselen) Dolguların Temizliği

Porselen kaplamalar içinde en çok tercih edilenlerden biridir. Eğer düzenli bir diş fırçalama alışkanlığınız varsa porselen diş kaplama bakımı kolaylaşıyor. Çünkü üzerinde porselen olmasından dolayı yemek artıklarının tutunması zordur. Bu yüzden diğer estetik dolgu türlerine göre bakımı daha kolaydır. Ayrıca üstünde dişe zararlı maddeler tutunmaz bu yüzden ağız sağlığınızı destekleyen estetik diş dolgu türüdür. Kompozit dolgu işlemleri sayesinde dişler doğal görünümüne kavuşur.