Ön Diş Boşluk Doldurma

Home » Diş Estetiği » Ön Diş Boşluk Doldurma

Ön diş boşluk doldurma diş ayrıklığı tedavisi estetik diş dolgu uygulamaları ile yapılabilir. Zirkonyum diş kaplama ve lamine diş kaplama tedavileri uygulanmaktadır.

Ayrık Diş Neden Olur?

Dişlerin ayrık olması genetik bir durumdur. Çünkü bazı dişlerin genetik olarak anneden bazıları da babadan alınmış olabilir. Bazı babaların dişleri kalıplı kalın annenin de ince olur ve çocuktan bazı dişleri anneden bazılarını babadan alırsa bu ayrıklar olabilir.

Ayrık diş neden olur

Ayrık Dişler Kendiliğinden Birleşir mi?

Ayrık dişler kendiliğinden birleşmesi zor. Çünkü eğer çocukluk döneminden geçiş döneminde bu durum varsa ve geçmiyor ise, artık düzelmesi zor. Ayrık dişler tedavi edilerek düzeltilmesi gerekir. Bununda bir çok yöntemi var. Hastanın tercihine göre belirlenir.

Ön Diş Boşluk Doldurma Nasıl Olur?

Ön diş boşluk doldurma aslında estetik bir işlemdir. Çünkü gülünce ön dişlerde boşluk olması kötü bir görüntüye neden olabilir. Bu yüzden genelde tedavi edilmesi istenir. Sağlık açısından bir şeye zararı yok gibi. Bu kapatma işlemi en basit olarak estetik dolgu uygulamaları ile yapılır. Bonding denilen bu işlem genelde bir muayene içinde hallolur. Artık bir daha kontrole gelirsiniz. Dolgu düşebilir veya ilerleyen yıllarda bakım gerektirebilir.

Bir diğer ortodonti tedavileridir. Bu aslında en sağlıklı olanıdır. Dişler yavaş bir şekilde diş teli ile birbirlerine yaklaştırılır. Bu uygulama bir yıldan daha uzun sürebilir. Ağzınız içerisinde bir metal parçası ile bir senden fazla dolaşmak size rahatsızlık veriyor ise, bu uygulamanın alternatiflerine bakmanız icap edecektir.

Bir diğer yöntem yaprak porselen uygulamalarıdır. Lamine veya zirkonyum kaplamalar ile dişe bir kaplama hazırlanır. Bu kaplama sayesinde dişlere yeni bir boyut verilebilir. Bu da estetik diş hekimliğinden en sık kullanılan yöntemler arasında yer alır.

Ön Diş Boşluk Doldurma Tedavi Fiyatları

Ayrık dişlerin fiyatları değişiklik gösteriyor. Özellikle dolar bu kadar hızlı yükseldiği bir durumda İnternet sitesinden fiyat vermek gerçekten saçma olacaktır. Bu yüzden en ucuzdan en pahalıya fiyat yelpazesinden bahsedilir.

En ucun diş boşluğu kapatma diş dolguları ile yapılır. Ardından ortodonti tedavileri gelir ama uzun sürer. Ve günümüzden en pahalı olan lamine yaprak porselen uygulamaları gelir. Bu tedavi bir kaç günde biter ve pırıl pırıl dişleriniz olur ama biraz diğerlerine göre maliyetlidir.

Estetik uygulamadır. Aynı zamanda tedavi içerir. Günümüzde en çok lamine diş kaplamaları kullanılmaktadır.  dişin üzerinden bir kaç mm’lik törpüleme sonrasında rahatlıkla yapıştırılarak hastaya uygulanır.