Mide Botoksu Nedir?

Home » Mide Botoksu » Mide Botoksu Nedir?

Son yıllarda en çok araştırılan konulardan biridir. Kilo vermek isteyen hastalar sıklıkla tercih etmektedirler. Ayrıca fazla yağlarından kurtulmak için de liposuction yönetimine başvurmaktadırlar.

Son yılların en rağbet gören işlemlerinden biri haline gelmiştir. Obezite alanında birçok talebi karşılayacak olan bu işlem, avantajları ile talebi daha da arttırmaktadır.

Peki, nasıl yapılır bu işlem ;  Gelin derinlemesine inceleyelim.

Mide Botoksu Hakkında

Karşılaşanlar iyi bilirler. Özellikle migren şikâyeti olan hastalarda yıllarca kullanılan botox tedavisi, birçok kişinin bu sorununa çözüm bulmasına yardımcı olmuştur. Yine bazı göz hastalıklarında botoks tedavisi hastalara uygulanmaktadır.

Bu uygulama artık mide içinde kullanılmakta. Obezite hastaları için alternatif tedavi olarak sunulan uygulamanın esaslarını tek tek ele alacağız.

Mide Botoksunun Amacı

Amacı Nedir?

Mide botoksundaki amaç kişinin yeme alışkanlığını değiştirmek ve kilo vermesine yardımcı olmaktır. İştahının azalması ile birlikte dengeli beslenmeye yönlendirmek ve mümkünse bir diyetisyen eşliğinde hedeflenen kilolardan kurtarmaktır.

Kimler İçin Uygundur?

Soruları ile tarafımıza dönüş yapanlar olmaktadır. Mide botoxsu için mutlaka ön muayene gereklidir. Fiziki bulguları, şeker hastalığının olup olmaması, kalp sorunu yaşayıp yaşamaması gibi etkenler çok önemlidir. Bunların değerlendirilmesi şarttır. Yinede mide botoksu kimler için yapılır sorusuna aşağıdaki gibi cevap vermemiz mümkündür.

  • Genel anestezi almak istemeyen kişilere
  • Diyet programları sonucunda kilo veremeyen kişilere
  • Cerrahi operasyon olmak istemeyen kişilere
  • 27’nin üstü 35 altında vücut kitle endeksi olan kişilere
  • Botoksa karşı alerjisi olmayan kişilere

Mide ülseri olan, on iki parmak bağırsak ülseri olan, gastriti olan kişilere uygulanabilmesi için öncelikle bu sorunlarının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Mide Botoksu Kimler için

Nasıl Çalışır?

Mide botoksu nedir, nasıl çalışır konusunu inceleyelim. Mide botoxsundaki çalışma prensibi en basit tarifiyle midedeki kasların bir süre dondurulmasıdır diyebiliriz. Mide duvarına enjekte edilen botoksun etkisi ile orada bulunan kaslar kısmi felce uğramaktadır. Kasların 4-6 ay arasında çalışmaması mideye inen gıdaların daha zor sindirilmesine sebebiyet verecektir. Bu durum kişide normalden daha fazla tokluk hissetmesine neden olacaktır. Açlık hissettiren hormonların botoks etkisi ile görevini yapamaması kişide iştahsızlıkta yaratacaktır.

Nasıl Yapılır?

Mide botoksu uygulaması endoskopik cihazla yapılmaktadır. Sedasyon ile yapılan işlemde hasta hiçbir şey hissetmez. İşlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Ağızdan mideye inen endoskop cihazı ile mide duvarına endoskopik iğneler yardımı ile botoks uygulanır. Kısa ve konforlu bir işlemdir. Hasta ağrı sızı hissetmez.

Gastroenterologların bu işlemi yapması ki bu tamamen hekime kalmış bir durumdur; işlem esnasında kamera ile mideye indikleri için midede polip kontrolünü de yapmaktadırlar. Bu iki işlemin aynı anda yapılması hasta içinde avantajlı bir durumdur.

İşlemden kısa bir süre sonra hasta kendini iyi hissettiği an taburcu olabilir. Bu durum genellikle ortalama 45 dakikayı bulabilir. Hasta evine gidebilir.

Kaç Kilo Verilir?

Hastanın ortalama 15-20 kilo arasında kilo vermesi beklenir. Bu süreçte hastanın da dikkat etmesi gereken durumlar söz konusudur. Belki diyetisyen desteği alabilir. Düzenli beslenme ile bu durum desteklenmeli ve 5 ayın sonunda hasta tekrar aynı kiloları almayacak pozisyonda beslenme alışkanlığı edinmelidir.

Mide Botoksu Nasıl Çalışır

Etkisi Ne Kadar Sürüyor?

Etkisi 4-6 ay arasındadır. Bu süre sonunda etkisi yitirir.

Tekrarlanabilir mi?

6 ay aralıklarla tekrarlanabilir bir işlemdir. Hastanın anemnezine göre yani hastanın fiziki durumuna göre bu işlem iki ya da üç kere uygulanabilir.

Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinen bir zararı ve yan etkisi oluşmamaktadır. Başarı oranı çok yüksek ve etkili bir yöntemdir. Mide botoksu yaptırmak isteyen hastaların tedirgin olmaları gayet normaldir. Dediğimiz gibi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Çok nadir de olsa hafif mide bulantısı oluşabilir.

Yaş Sınırı Nedir?

Kaç yaşından itibaren yapılabilir sorusuna 18 olarak cevap verebiliriz. Yalnız kişi ebeveyn izni ile ve sağlık durumu sonuçları göz önünde bulundurularak erken yaşta yaptırabilir. Ama istediğimiz değer 18 yaş üstüdür.

Yurt Dışından Gelen Hastalar

Yurt dışı hastaları da ağırlıktadır. Uzak mesafeden gelmeleri sebebiyle hastalardan bazı bilgiler istenir. Geçirdiği ameliyatlarının olup olmadığı, belirli bir hastalık, kullandığı ilaçlar, alerji durumu, sigara kullanımı, kilo, boy, yaş gibi bilgiler istenir. Bu durumlar normal ise hastaya randevu verilebilir.

Yurt dışından mide botoksu için gelecek kişinin İstanbul da geçireceği süre için iki gün diyebiliriz. İşlem bittikten sonra hastanın bir gün ülkemizde kalmasını istemekteyiz. Eğer hastanın zamanı yoksa aynı günde ülkesine dönüş yapabilir.

Mide Botoksu Nedir

Hazırlık Aşaması

Hazırlık için hastalardan 8-10 saat arasında açlık istenir. Kabuklu yiyecekler yememesi önerilir. Ön hazırlığın ne olacağı ile ilgili net bilgiler doktorunuz tarafından size detaylı bir şekilde aktarılacaktır.

Fiyatları Nedir?

Hekimin bu konudaki tecrübesi çok önemlidir. Bu operasyonu sürekli yapan bir hekim her türlü donanıma sahip olacaktır. Kliniğin şartları kullanılan cihazlar mide botoksunun fiyatlarını belirler.

Fiyat bilgisi için ilgili telefonlarımızdan arayabilir, çağrı merkezimizden net fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Sgk Karşılar mı?

Sgk karşılamamaktadır.