Meme Küçültme Ameliyatı

Home » Göğüs Estetiği » Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüslerin büyük olması kadınların bir numaralı sorunudur. Bunun hem estetik açıdan hem de sağlık açısından kadınlara verdiği zararlar vardır. Aşırı büyük göğüslerden kurtulmanın tek yolu meme küçültme ameliyatları dır.

Liposuction ile Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatları estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Meme küçültme ameliyatı büyük ameliyat katagorisine girer. Genel anestezi atında ortalama 2-3 saat sürer. Ameliyat tam teşekküllü bir hastanede gerçekleşmesi hem hasta hemde doktor güvenliği açısından önemlidir.

Meme küçültme ameliyatları genelde meme dikleştirme ameliyatları ile kombine yapılır. Zira memeyi sadece küçültmek genelde yetmez. Meme başının olması gereken yere sabitlenenmesi gerekir. Meme küçültme işlemi meme dokusunda ki fazlalıkların alınması olayıdır. Meme altında koltuk altından veya meme başı etrafından açılacak kesi ile ameliyat yapılır.

Fazla deri ve yağ dokularının alınmasından sonra meme başı ayarlanır ve estetik açıdan dolgun ve vücut yapısına orantılı bir şekilde meme dolgunlaştırılır yani dikleştirilir. Bu dikleştirme işlemi hastanın yapısına göğüs oranlarına hatta boyuna göre belirlenir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

İyi bir estetik cerrah meme küçültme ameliyatını kişiye göre yapar. Kişinin isteklerini ameliyat sonrası beklentilerini karşılamak için hastayı dinler. Hastanın mutlu olacağı bir sonuç çıkartır.

Meme küçültme ameliyatları büyük göğüslü kadınların da yapılır ve bu sadece estetik görünümünü iyileştirme amacıyla yapılabilir.

Aşırı büyük göğüslü kadınların sağlık açısından da sorunları vardır. Meme altı terlemesi ve mantar oluşumu, bel ağrıları yanlış sütyen seçimi ile oluşan ağrılar olabilir. Hatta aşırı büyük göğüslerin obezite hastalığına bile yol açtığı söylenebilir.

Meme küçültme ameliyatı 40 yaş ve üzeri hastalarda ameliyat öncesi bazı testler ve mamografi gerektirebilir. 40 lı yaşlar da yapılan meme küçültme ameliyatı daha küçük yaşlarda bu ameliyatı olan hastalara göre riskli olabilir. Fakat ameliyat öncesi muayene ve ameliyat öncesi bulgulara göre ameliyat kolaylıkla yapılabilir.

Küçültülen Meme Tekrar Büyür mü

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ise göğüs kısmında bazı ağrılar olabilir. Bu çok normaldir. Ameliyat sonrası verilen kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar ile bu acılar dindirilebilir.

Meme küçültme ameliyatı fiyatları diğer meme ameliyatı fiyatlarına göre daha ucuzdur. Bunun nedeni meme büyütme ameliyatında olduğu gibi bir ek malzeme (silikon gibi) kullanılmamasıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında meme başı etrafında veya dikey olarak aşağıya doğru ufak bir iz kalır. Bu iz ile ilk görünümünüzü karşılaştırdığınızda bu izi tercih edeceğinizi garanti ederim. İz çok küçük ve dikkatli bakılmadan fark edilmeyecek şekildedir.

Meme Küçültme Sonra İz kalır Mı

Konusunda uzman bir estetik cerrah ın ilk görevi ameliyat sonrası izleri minimize etmek olmalıdır. En iyi meme küçültme ameliyatı doktoru kim derseniz ameliyat sonrası meme ucunun asimetrisini en iyi şekilde ayarlayan ve ameliyat izini en az bırakan diyebiliriz.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında kişi 2-3 gün süreyle duş almaması uygun olur. Ayrıca hasta ameliyat sonrası mutlaka bir gün süreyle hastanede kalmalıdır. Spor ve fiziksel aktivitelere ise 1 ay sonra başlaması en sağlıklı olandır. Kişi iş hayatına 1 hafta içinde dönebilir.

Bu verdiğimiz tarihler ortalama süreler olmasıyla beraber bazı hastalarda bu süreler uzayabilir veya kısalabilmektedir. Ameliyat sonrası dinlenmek bu ameliyatın etkilerini üzerinizden atmanın en faydalısıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Olmalıyım

Liposuction ile Meme Küçültme

Liposuction ile meme küçültülebilir olsa da her hasta için uygulanabilecek bir ameliyat tipi değildir. Yaşı genç hastalarda uygulanabilir. Ve hastanın bazı kriterlere uygun olması gerekir. Bu ameliyatlar çok kısıtlı bir hasta grubu için uygun olabilir.

Liposuction demek zaten vücutta ki fazla yağların emilmesi olayıdır. Bu emme meme içinde geçerli olabilir. Fakat hastanın derisinin oldukça gergin ve memenin yağ potansiyeli oldukça yüksek olması gerekir. Aksi taktirde Liposuction  ile meme ameliyatı sonrasında meme sarkabilir.

Liposuction ile meme küçültme ameliyatları kesinlikle memeye şekilde vermez. Sadece inatçı yağları çıkartmak için yapılabilir. Vücutta spor ile atılamayan ve vücuda yerleşmiş olan bu yağları Liposuction ile alabiliriz. Fakat dediğimiz gibi sadece yağ içeriği fazla olan vakalarda uygulanabilir.

Liposuction ile meme küçülme ameliyatları sonrasında hastanın memesinde herhangi bir ameliyat izi kalmaz. En önemli özelliği ve tercih nedeni de budur. Ameliyat bir kesi veya bir dikiş atılmasını gerektirmez. Ameliyat sonrasında iz kalmamasının nedeni de budur. 

Her hasta için meme küçültme de Liposuction kullanılamayabilir. Kişi bu ameliyatın kendine uygunluğunu evde de test edebilir. Eğer hasta normal şartlar altında zaten sarkık bir memeye sahip ise, bu ameliyat ile sarkıklığı artabilir. Diri ve gergin bir memeye sahip iseniz, ayrıca meme de küçük bir küçültme gereksiniminiz var ise, bu ameliyata uygun olabilirsiniz. Tabi ki bu ameliyata uygun olup olmadığınız bir estetik ve plastik cerrahi uzmanına muayene olarak netleştirebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesinde hastanın ve doktorun yapması gereken bazı işlemler vardır. Bunlara harfiyen uyarsak ameliyatımız daha rahat ve konforlu geçecektir.

Muayene esnasında hastanın varsa mevcut sağlık sorunlarını, daha önce geçirmiş olduğu ameliyatları,daha önce kullandığı ve hatta halen kullanmakta olduğu ilaçları doktoruna söylemesi gereklidir. Meme küçültme ameliyatı öncesinde  eğer kullanılıyorsa hastanın sigara kullanımını kesmesi veya olabilen en az hale getirmesi gereklidir. Bunun nedeni ise sigara ince damarları tıkamasıdır. Ameliyat esnasında ve sonrasında kanama ve kılcal damarların sağlıklı beslenmesi için bu gerekli. Aynı zamanda ameliyat öncesinde aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlarında kesilmesi gerekiyor. Bu ilaçlar hakkında bilginiz yok ise, doktorunuza kullandığınız ilaçları söylemelisiniz. 

Ayrıca kalp ve tansiyon hastalıkları için kullanılan ilaçlar ameliyat gününe kadar kullanılabilir. Bu ilaçlar gene doktorunuza söylemeniz gerekiyor. Kullanılan ilaçlar hakkında net bilgi anestezi doktoruna danışarak ta alınabilir. Bu danışma ve bilgi almayı estetik cerrahınız sizin adınıza yapacaktır.

Ameliyat öncesinde doktor çizimlerini bitirmiş ve memenin ne kadar küçüleceği hakkında hastaya bilgi vermesi gerekir. Meme dokunun müsaade ettiği kadar küçültülebilir. Bazı vücut tipleri de zaten çok fazla meme küçülmesini kaldıramaz. Ayrıca estetik olarak ta vücuda göre meme küçültülmez ise, de estetik açıdan kötü bir görünüm oluşabilir. 

En doğrusu doktoru muayenesinden geçer. Muayene olduktan sonra doktor ameliyatın ne kadar süreceği kullanılması gereken ilaçlar ve sonrasında yapılması gerekenleri size bildirecektir. Ayrıca bu iş için tecrübe de çok önemlidir. Ameliyat sonrasında kalacak olan ameliyat izinin ne kadar büyük ve kalın olacağının birazda doktor tecrübesi ile alakalı olduğunu unutmayınız.

Meme Küçültme Ameliyatında Merak Edilenler

Küçültülen Meme Tekrar Büyür mü ?

Meme küçültme ameliyatları için gelen hastalarımızın ilk sorduğu soruların başında ‘’memelerim tekrar büyür mü?’’ ‘’göğüslerim eski halini alır mı?’’  olmaktadır. Bu sorular doğal olarak hastalarımızdan tarafımıza sorulmaktadır. Kim ne ameliyatı olursa olsun ameliyat sonrası hakkında birçok şeyi merak eder. Bu yazımızda meme küçültme ameliyatı olan hastalarımızın memesi tekrar büyür mü sorusuna cevap vereceğiz.

Meme küçültme ameliyatında memenin dokusuna ne kadar müdahale edildiği, alınan dokuların içerisinde ne olduğu bilinmesi gereken bilgiler arasındadır. Öncelikle bunu hastalarımızın bilmesi gerekir ki konuyu iyice kavrayabilsinler.

Meme Küçültme Sonra İz kalır Mı ?

Meme Küçültme Ameliyatından sonra herkesin merak ettiği ameliyat izinin kalıp kalmayacağı veya kalırsa ne kadar kalacağı yönünde. Ayrıca ameliyat izinin belirli bir süre gider mi gibi sorular mevcut hepsine kısaca cevap vermeye çalışacağım.

Meme Küçültme Ameliyatı genel olarak yapılış tarzı bir cerrahi işlem bir kesi ve bir dikiş durumu söz konusudur. Durum böyle olduğundan ameliyat izi kaçınılmaz oluyor. Fakat günümüzde bu iz kendinden eriyen dikişler ve cerrahinin hızlı gelişmesiyle çok azalmıştır. Kullanılan teknikler geliştirilerek daha az kesi ve dikişlerde kaybolma oranı gittikçe artmıştır.

Meme küçültme ameliyatında hastanın muayene bulgularına göre en uygun tekniği seçmek durumundayız.Genel estetik felsefemiz minimum iz hatta olabiliyorsa izsiz ameliyat gerçekleştirmek üzerine kuruludur.Dolayısıyla meme küçültme ameliyatlarında %99 Ters T Tekniği olarak isimlendirilen tekniği tercih etmiyoruz. Bunun yerine Göğüs ucu etrafından ya da göğüs ucu etrafı ve aşağıya doğru inen teknikleri(Vertikal Teknik) tercih ediyoruz.Ameliyat sonrasında oluşan dikiş hattındaki iz için ilave tedaviler de uygulayarak bunları minimum hale getiriyoruz.Hatta yara iyileşmesi süper olan hastalarda izsiz netice bile elde edilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı fazla olan yağ dokular v.s boşaltıldıktan sonra derinin bir şekilde kesildikten sonra tekrar dikilmesidir. Bu dikilme meme başı etrafından ve meme başının altında 5-6 cm bir izin kalmasına neden olabilir. Bu kaçınılmaz olsa da, bu dikişler ilk başta kırmızı bir şekilde seyir etse de, ilerine solacak ve belli belirsiz bir hale gelecektir. Hatta esmer tenli hastalarda bu iz kayboluyor desek yalan söylemiş olmayız diye düşünüyorum. Beyaz tenli hastalarımızda doğal olarak esmer tene göre daha belirgindir. 

Ameliyat izi meme başı etrafında ve meme başından aşa doğru bir 5-6 cm izdir. Bu izin yeri burasıdır. meme başında ki iz zaten orada ki kahve rengi doku ile beraber birleştiğinde pek bir fark edilmesi olanağı  kalmıyor. Meme ucundan aşağıya doğru dikey olarak   inen kesi de dediğimiz gibi ilerleyen yıllarda dikkatli bir şekilde bakılmadığı sürece fark edilemez hale alıyor. 

Burada yapılması gereken hesap, vücudunuzda bu belli belirsiz ize razı olarak daha formda daha dolgun ve ölçülü memelere sahip olabilme olanagınızdır. Kişi durumu iyi değerlendirmelidir. Meme küçültme ameliyatlarında zaten artık eskisi kadar iz kalmasa da her estetik ameliyatta aslında kesi yani neşterle kesilen her ameliyatta olduğu gibi bir iz kalması çok normal. Burada dikkat edilmesi gereken ana unsur bu ameliyatı yapacak olan doktorun izlerden ne kadar nefret ettiği ve işinde tecrübesidir. 

Estetik cerrahlar konu estetik olduğu için daha dikkatli ve özverili çalışması gereken doktor gruplarına girer. Bu yüzden ilerleyen teknolojisi ve olanakları iyi araştırır ve değerlendirir. Meme küçültme ameliyatını bir ameliyat izi kalıyor diye yapmak istemiyorsanız kazanacaklarınızı  hatırlayarak bu ameliyatı bir daha düşünmenizdir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Olmalıyım  ?

Meme Küçültme ameliyatı olmak için birçok geçerli neden vardır. Bunlardan bazıları fonksiyonel yani zaruret hali bazıları da estetik görünüm açısından yapılan cerrahi ameliyatlardır. 

Meme Küçültme ameliyatı olmayı gerektiren  bazı nedenler vardır. Bazı kişiler aşırı büyük memelere sahip olduğundan dolayı fiziksel hareketlerinde kısıtlamalar yaşar. Ve buna bağlı olarak ta spor yapma yürüyüş gibi bazı aktivitelerde yorulma zorlanma ve hatta bazı sporları yapamamaya kadar gider. Bu meme küçültme ameliyatı olmayı gerektiren bir durum olabilir.

Bir 2. neden ise, aşırı büyük memelerin verdiği aşırı yüke bağlı olarak omuzlarda çöküklük. Bu en önemli ameliyat nedenlerindendir. Bize başvuran hastalarımızın büyük bir çoğunluğu omuzlarında ki aşırı yükün kendilerine zarar verdiklerinden şikayet eder. Omuzlarda devamlı bir yük ile dolaşmak gerçekten zor ve ameliyatı çokta zor olmayan bir işlem için boşuna çekilmemesi düşündüğüm bir durumdur.

Bir başka neden ise, aşırı büyük memelerden ötürü meme altında aşırı terleme ve buna bağlı olarak mantar oluşumudur. Bu da hastalarımız tarafından oldukça şikayet edilen bir durumdur. Kişinin aşırı terlemesine neden olan bu aşırı yük, vücudun her bölgesinde aşırı terleme getirse de, meme altında gün içinde havalanma olanağı olmadığından pişik yapma olasılığı oldukça yüksektir.

Bunlar fonksiyonel durumlar birde bunun estetik ve psikolojik tarafı var. O da estetik olarak her kadın güzel görünmek ister. Bu onların en doğal haklarıdır. Bu yüzden büyük memeler küçültülebilir. Ayrıca zaten estetik açıdan da yapılacak olsa muhtemelen yukarıda ki rahatsızları aynı hastanın başında olması gerekir. Bu yüzden ben meme küçültme ameliyatlarına estetik bir ameliyat olarak değilde bir zorunlu ameliyatmış gibi bakıyorum. 

Herkes sosyal yaşantısında rahat ve kendine güvenli bir şekilde yaşamak ister. Aşırı büyük memeler psikolojik olarak da kişinin kendini rahatlatması için ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Kimse büyük göğüslerle yaşamak zorunda değil.

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrım olur mu?

Ağrınız bir miktar olabilir. Ama bu ağrılar sizi rahatsız edecek boyutta değildir. Ağrı kesiciler hemen cevap verir.

Memeye Diren Takılır mı?

Dren tercihi hekimden hekime değişebilir. Bunun kararını hekiminiz verecektir.

Şişlik Olur mu?

Bir hafta şişlik olabilir. Bu normal bir süreçtir. Bir hafta sonrasında şişlikleriniz azalır.

Ne Zaman Pansumana Gidilir?

Yine hekimin kararına kalmış bir durumdur. Genellikle ameliyattan iki gün sonra pansumanda gidilir.

Korse ve ya Cerrahi Sutyen Takılır mı?

Ortalama bir ay süresince cerrahi sutyen takılması önerilir.

Emzirebilir miyim?

Ameliyat esnasında süt dokularına zarar verilebilir. Bu bir risktir. Meme küçültme ameliyatına karar aşamasında bebek beklentinizin olup olmadığını mutlaka hekiminize söyleyin.

İşe Ne Zaman Dönebilirim?

4-5 günlük süre sonunda hekiminizin kontrolü altında işinize dönebilirsiniz.

Spor Yapabilir miyim?

Bir ay sonra hafif yürüyüşlere başlanabilir. 2,5 ay ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Dikişlerim Açılır mı?

Göğüs kaslarınızın zorlanmasına sebep olacak tüm hareketlerden kaçınılmalıdır. Ağır kaldırmak, vücudu zorlayıcı ani hareketlerde bulunmak, kolunuzu aşırı yukarın kaldırmak gibi hareketler dikişlerinizin ayrılmasına kanamaya sebep olabilir.

Sigara İçebilir miyim?

Sigara yara ve dokunun geç iyileşmesine sebep olur. Yaranın iltihaplanmasına neden olur. En az bir ay sigara içilmemelidir.