Lamine Diş Kaplama

Home » Diş Estetiği » Lamine Diş Kaplama

Lamine diş kaplamalar çoğunlukla dış görünümüne özellikle dişlerine önem verenler, doğal dişlere kavuşmak isteyenler için tercih edilmektedir. Laminate veneer olarak da bilinmektedir.

Lamine Diş – Video

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine kaplamalar dişin üzerine yapıştırılan porselenden yapılan ince kaplamalardır. Bu kaplamalara yaprak kaplama da denilebilir. Dişin üst kısmından ince bir törpüleme işlemi yapılır. Ardından ise sizin diş büyüklüğünüze göre hazırlanmış olan yaprak lamine porselenler özel yapıştırıcılar ile yapıştırılarak işlem tamamlanır.

Lamine Diş Kaplama Nedir

Hangi Durumlarda Yapılır?

Lamine kaplamalar genelde diş beyazlatma işleminin sonuç vermediği durumlarda yapılan bir uygulamadır. Estetik bir düzenlemedir. Yani dişinde kırık değişik renk tonları veya hafif çarpışık olan hastalarda lamine kaplamalar rahatlıkla uygulanabilir.

Metal destekli değildirler. Bu yüzden de ağız içinde bir koku veya damakta tat kaybı yaşatmazlar. Herhangi bir kanıtlamış zararı görülmemiştir. Diş estetiği uygulamalarında ve gülüş tasarımı dediğimiz işlemlerde sıklıkla kullanılır.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dişin beyazlamadığı durumlarda sıklıkla kullanılır. Diş arası boşlukları olan hastalarda da sıklıkla kullanılır. Kanal tedavisi görmüş ve sonrasında estetik düzenleme isteyen hasta gurubunda da rahatlıkla kullanılır.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Lamine porsenelen kaplamalar için en az kliniğe 3 kez gidilmesi gerekiyor. İlk muayene için gidilir. Bu gidişte hastanın istekleri alınır. Nasıl bir gülüş istediği tespit edilir. Ona göre dişlerin aynı seansta kırılma işlemi bile yapılabilir.

Bir sonraki süreçte dişler törpülenir ve ölçü alımı işlemine geçilir. Alınan ölçülere göre hastanın dişinin ölçülerine göre kalıplar çıkartılır. Bu kalıplar bir sonraki gelişinizde prova edilir ve kalıcı görüntüsüne kavuşur.

Eğer düzeltme gerekiyor ise, bir ek randevu daha gerekebilir. Bunun ardından düzeltme sonrası dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile porselen laminaların yapıştırılarak dişin son halini alması sağlanır.

Lamine Diş Kaplamanın Avantajları

Lamine Diş Kaplamanın Avantajları

Lamine kaplama yönteminde diş çok ince çok az bir törpüleme işlemine tabi tutulur. Dişin yüzeyini çok az aşındırır. Ağız içerisinde koku veya tat almadan eksiklik yaşatmaz. Bu da metal olmaması ile alakalıdır.

Dişin yapılmasından önce dişin ağzınızda nasıl duracağını görebiliyor olmanız sizin için avantaj olarak görülebilir. Bir diğer özelliği ise ışık geçiriyor olmasıdır. Bu sayede daha diş rengine uygun kalabilir. emanet durmaz. Kahve, çay ve sigaradan en az etkilenir.  Sararma ilerleyen dönemlerde normal dişlere göre çok daha azdır.

Lamine Diş Kaplama Ömrü

İyi bakıldığında uzun yıllar gider. Dikkat edilmesi gereken hususları vardır. Bakımı ve sert yiyecekler ile lamineler zorlanmamalıdır. Yoksa kırılırlar. Aksi taktirde uzun yıllar bu kaplamalar kullanılmaktadır. Porselen lamineler estetik diş görünümü ile birlikte diş eti hastalıkları oluşumu da azalır. Diş modelleri üzerinde en çok tercih edilenlerdendir. Diş rengiyle sorunu olan kişilere, ön dişler arasında diş olan ayrıklıklarda da özellikle tercih edilir. Diş hekimliğindeki en güvenle uygulanan diş tedavilerindendir. Sonuç olarak ortaya çıkan estetik diş görünümü her açıdan kişiyi memnun etmektedir.

Lamine Diş Öncesi Ve Sonrası

Bu işlemin en büyük avantajı dişin sonrasında ağzınızda nasıl duracağını önden bilebiliyor olmanızdır. Kalıplar çıkartılırken provalar yapılır bu sadece dişin ağzınızda nasıl durmasını istiyorsanız o şekilde bir tasarım isteyebilirsiniz.

Lamine Diş Kaplama Fiyatları

Fiyatlar değişkendir. Ağız ve diş yapısına göre çok farklı fiyatlar ortaya çıkabilir. Dişler çarpık ise önden başka tedaviler gerekebilir. Çürük dişler dolgu ile kapatılması gerekebilir. Aynı şekilde kaç dişe kaplama yapılacağı da fiyatı maliyeti mutlak etkiler. Ücret bu muayene sonrasında netleşir.

Ön diş kaplama fiyatları da buna istinaden dişin mevcut durumuna göre belirlenmelidir. Bu yüzden muayene olmadan net bir fiyat verilemez.

Lamine Diş Yaptıranların Yorumları

Başarı oranı çok yüksek uygulamalardır. Yapıştırıcıları gerçekten üst düzey ve kolay kola düşmez. Kullanan hastalarında memnuniyet oranı gerçekten çok iyi durumdadır. İyi bakımı yapıldığı sürece de uzun yıllar kullanılır. İyi bakımı yapılmaz ise istenmeyen sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.

Lamine Diş mi Zirkonyum Diş mi?

İkisinin de kendine göre avantajları mevcuttur. Bu yüzden hangisinin daha iyi olduğu diye bir şey yok. Size hangisi uygun ise sizin en iyisi odur. Zaten biri birinden açık üstün olsa diğeri kullanılmaz.