Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Home » Jinekomasti » Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti özellikle gençlerde görünen sorunlardan biri. İstediğini giyememek veya yaz aylarında havuz ve deniz için çekingen olmak bu işin kötü olan kısımları. Bu sorunun tespiti için size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

İyi okumalar!
Zty estetik içerik grubu

Jinekomasti nasıl teşhis edilir

Jinekomasti var mı yok mu anlamak için muayene olmak kesin çözümdür. Muayene gelirken hastanın geçmiş tıbbi bilgileri ve öyküsü de bilinmesi gerekir. Ayrıca karaciğer ve hormon dahil kan testleri yapılması da gerekebilir. Kısaca ;

 • Kan testleri
 • Düşük dozlu röntgen filmi
 • Gerektiğinde meme biyopsi 
 • Bazı idrar testleri

Bunların dışında ben bu kadar uzun işlere giremem diyenler için ise, meme bölgesinin bir kaç açıdan çekilmiş fotoları da büyük oranda teşhis koyulmasına yeterli olabilir. Memede ki büyüme ve sarkma dan derecesi de tespit edilebilir. Bunun için WhatsApp hattımızdan bir kaç açılı fotoğraflara ihtiyaç duyulur.

Doğal yollarla jinekomastiyi azaltmak

Tam olarak çözüm olamaz. Ama süt bezi şişmesi yoksa ve sadece yağlanma olduğunu düşünüyorsanız tavsiyeleri denemenizde fayda olabilir. Bu bilgiler kesin bir şekilde sorunu çözeceğini garanti etmez. Tavsiye niteliğindedir.

 1. Doktorunuz tavsiye ederse, iyotlu tuz tüketiminde artışa gitmek fayda sağlayabilir. İyot troid bezlerinin hormon üretmesi için gerekli. Jinekomasti de hormon dengesizliklerinden kaynaklı olduğunu düşünürsek doktor tavsiyesi ile faydalı olabilir. Ayrıca balık, mandıra, tahıl ve deniz yosunu yine size faydalı olabilecek yiyecekler arasında.
 2. Beslenme bu işte önemli yer taşır. Yeterince günlük kalori aldığınızdan emin olun. Yetersiz kalori testesteron seviyesinde düşüşe neden olabilir. Bu da jinekomastiyi ilerletebilir. Meyveler ve sebzeler, yağsız proteinler ve kepekli tahıllardan oluşan menüleri tercih etmek size fayda sağlayabilir.
 3. Alkol tüketimini kesmek. Alkol vücudun hormon dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden buna dikkat etmek yine jinekomasti sorununun ameliyatsız tedavisinde size önerebiliriz.
 4. Kullanılan ilaçların yan etkileri de jinekomasti seviyesini ilerleyebilir. Antibiyotikler, AIDS ilaçları, kalp ilaçları, anabolik steroidler ve androjenler, anti-androjenler, kemoterapi ve trisiklik antidepresanlar ve buna benzer ilaçlar kullanıyorsanız lütfen jinekomasti için yan etkisi olup olmadığını araştırın veya doktorunuzdan bilgi alın.
 5. Obezite jinekomasti ile güçlü bir şekilde ilişkidedir. Düzenli kilo vermenin yanında egzersiz ve spor hareketleri jinekomasti azalmasında size yardımcı olabilir. Kilo vermeyen hemen başlayın çünkü jinekomastinin azalmasında birinci derecede bağlantılı.
 6. Yasa dışı uyuşturucu maddelerin tüketilmesi de yine jinekomastiyi tetikler. Hem meme büyümesini engellemek hemde sağlığınız için bu tarz maddelerin tüketimini hemen kesiniz.
 7. Bitkisel ürünler ve yağlarını kullanırken dikkatli olun. Bunlar da vücudunuzdaki östrojen seviyelerini etkileyebilir. Ayrıca losyon, şampuan ve sabun gibi ürünleri araştırın. Hormon dengesini bozma ihtimali olanları tercih etmeyin.
 8. Sporcu sütyeni kullanarak meme büyüklüğünü gizlemek mümkün. Tedavi etmese de veya ilerleyişini azaltmıyor bile olsa kozmetik olarak meme büyüklüğünü saklayabilir.
 9. Yapılan uygulamaların hemen sonuç vermesini beklemeyin. 2-3 sene içerisinde sorun kendiliğinden azalabilir. Sabırlı olun ve eğer genç yaşlarda iseniz, ergenlik döneminin bitmesini mutlaka bekleyiniz.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır

Jinekomasti ve erkek meme kanseri ile ilişkili midir

Jinekomastisi olan erkekler , genel popülasyona kıyasla erkek meme kanseri gelişimi için yaklaşık beş kat daha fazla risk taşır. Bu yüzden sizde jinekomasti olmadığınıza kendinizi inandırmak iyi bir fikir değil. Az da olsa çokta olsa muayene olmak en garantili ve en tetbirli yöntem olacaktır.

Jinekomasti tanısını kim koyar

Bu sorun erkek göğsünde ki değişiklik. Ama göğüs hastalıkları veya genel cerrahi uzmanları bu sorunu çözmez. Bu sorunu estetik ve plastik cerrahi doktorları belirler. Bu yüzden sizde jinekomasti olduğundan şüphe ediyorsanız, mutlaka bir estetik cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

Jinekomastiden kurtulma yolları

Düzenli beslenme ve kalori eksiğiniz olmadan bir yeme içme planınız varsa, egzersizi de bu plana ekleyin. Çünkü jinekomasti yağlanma sorunu varsa bu da size bir fayda sağlayabilir.

Egzersizler arasında 1 dakika dinlenin

 • 30 saniye – İp atlama düzenli sıçraması
 • 30 saniye – Düzenli İtme Ups
 • 30 saniye – Atlama İpi Zen Dude Shuffle
 • 30 saniye – Geniş Grip Push Ups
 • 30 saniye – Atla Tope Koşusu Yerinde
 • 30 saniye – Normal Basma Ups
 • 30 saniye – İp Atlama Düzenli Sıçrama
 • 30 saniye – Geniş Grip Push Ups

Kaynak : https://www.jumpropedudes.com/workouts/get-rid-man-boobs

Jinekomasti tekrarlar mı

Jinekomastinin ameliyatlı çözümü

Bu çözüm kesin kalıcı ve tekrar gerektirmez. Çünkü süt bezleri alınır veya küçük bir hale getirilir. Siz ameliyat sonrası ne kadar da zorlasanız ameliyat öncesinde ki halinize geri dönmezsiniz. Bu yüzden kalıcı ve bir saatte kesin sonuç veren bir operasyondur. Hastane de bir gece kalmanız gerekecek. Jinekomasti ameliyatı olanlar genelde hastaneden memnun ayrılıyorlar. Ayrıca tekrarı olmayacağı için de ameliyat sonrası kafanızda bu sorun ile ilgili bir şey kalmıyor. Jinekomasti erkenden yapılması önemli. Kimsenin sizle dalga geçmesine izin vermeden yapılmalı.

Ayrıca yaş ayları için denize veya havuza giren erkekler eğer jinekomastileri varsa gerçekten büyük sorun yaşarlar. Sürekli kendilerine bakıldığı düşünülür. Ayrıca dikkat çekerler. Bu da kişiyi psikolojik olarak etkiler.

Jinekomasti ameliyat olmadan geçer mi

Jinekomasti ameliyatının riskleri

Jinekomasti ameliyatı olmaya tamamen hasta karar verir. Hepsi kendi tercihidir. Doktorundan ne beklediğini ortalama sonuçları iyi bilmeli ve ona göre karar verilmelidir. Çünkü bu bir kozmetik işlemdir. Yani ameliyatı olmasan ölürsün gibi kritik ameliyatlardan değildir.

Bu yüzden ameliyat öncesinde ameliyatı daha olmadan bazı prosedürler ve onay formları hastalarımıza imzalatılır. Bazı riskleri mutlaka vardır. Düşük ihtimalli riskler de olsa bunlar tespit edilip hastaya bildirilmesi gerekir. Sonucunda doğacak sonuçlardan sorumluluk reddi alınmalıdır.

Jinekomasti ameliyatında ki riskler ;

 1. Bant, dikiş malzemeleri, yapıştırıcılar, topikal preparatlar veya enjekte edilen ilaçlara reaksiyonlar
 2. Anestezi riskleri
 3. Kanama (hematom)
 4. Kan pıhtıları
 5. Göğüs asimetrisin de bozukluklar
 6. Göğüs çevresi ve şekil düzensizlikleri
 7. Meme ucunda hissizlik ( geçici veya kalıcı olabilir )
 8. Daha derin yapılara (sinirler, kan damarları, kaslar ve akciğerler gibi) zarar verebilir ve geçici veya kalıcı olabilir
 9. Derin ven trombozu, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar
 10. Memede bulunan yağ dokusu ölebilir (yağ nekrozu)
 11. Sıvı birikimi (seroma)
 12. Enfeksiyon
 13. Kalıcı ağrı
 14. Kötü yara iyileşmesi
 15. Revizyon ameliyatı olasılığı
 16. Olumsuz yara izi