İmplantı Hangi Bölüm Yapar?

Home » Diş İmplantı Katagorisi » İmplantı Hangi Bölüm Yapar?

İmplantı hangi bölüm yapar? İmplant tedavisi için doğru tedavi çok önemlidir. O yüzden bu soruyu detaylı ele alalım. Günümüzde çok yaygınlaşan ve hemen hemen her diş kliniğinde uygulanan diş implantı işlemi hasta memnuniyetini arttırırken hasta şikayetlerini de beraberinde getirmektedir. İmplant uygulaması doğru yapıldığında ömürlük olabileceği gibi hatalı uygulandığında ise birçok sorunu ortaya çıkarır.Hastanın ağrısı şiddetli olabilir, yüz ve çene kısmında şişlikler oluşur, implantın yerleştirildiği bölgede iltihaplanma apse görünebilir. Ve bunlar sonucunda yapılan implant ameliyatı başarısızlığa uğrayabilir. İmplant sürecine başından sonuna kadar bakıldığında işlem ortalama 7-8 ay vakit alabilir. Bu sürenin 3-6 ayı implantın çeneye yerleştirildikten sonra kemikle kaynama süresidir. Bu süreyi vurgulamamızda ki sebep olası kötü sonuçla başarısız olan bu tedavide kaybedilen zamanı iyi anlamanızdır. İşte bu sebeple doğru diş hekimi seçmeniz çok ama çok önemlidir.

implantı hangi doktor yapar

Günümüzde bir çok kişi implant için sgk veya özel hastanelerde hangi uzmana gideceğini bilmemektedir. Bunu bilmemek kişi için zaman kaybı anlamına gelir. Özellikle sgk hastanelerinde önce diş muayenesine giden hasta implant için başka bir uzmana yönlendirileceğini öğrenir ve süreç tekrardan başlar.

Cerrahi bir işlem olan implantolojide başarılı olabilmek için; doktoru, hastanın ve kullanılan malzemenin doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu süreçte yapılacak hatalar sıkıntılı durumlara yol açabilir.

İmplantı hangi bölüm yapar? Doğru diş hekimi nasıl bulunur? Diplomasını alan her diş hekimi implant işlemini yapabilir. Eğitimde implant tedevisini öğrenmişlerdir.Teoriği öğrenmek masa başında implant işlemini iyi bir şekilde yapabileceği anlamına gelmeyebilir.

implantı yapan estetik dişçileri

İmlantı Hangi Bölüm Yapar?

İmplant tedavisini cerrahi olarak belirtmemiz gerekirse; periodontal Cerrahi ve İmplant Cerrahisinde uzmanlaşmış hekimlerin uygulaması hastaya artı kazandıracaktır. İmplantı yapacak hekim çeneyi, çene yapısını çok iyi bilmeli ve tüm tedavi sürecine hakim olmalıdır.Hekimin deneyimi ,tecrübesi bir yana kullanılacak implant malzemesinden , kalitesine, implantın yerli ya da yabancı olmasından garintili olup olmadığına kadar bilgili ve öngörülü olmalıdır.

Diş hekimi seçerken yukarıda belirtilen konularla yola çıkılmasında fayda göreceksiniz. Özellikle referans hekim tercihleri önceliğiniz olabilir. Tedavi öncesinde hekiminize giderken soracağınız soruları belirlemeli ve tüm sorularınızın cevabını hekiminizden isteyebilirsiniz. Takılacak implant markasında tutunda garantisinin olup olmadığına kadar bu soruların cevabını alabilirsiniz. Şunu tekrar belirtmekte fayda var. İmplant eksik olan dişleriniz için en iyi tedavi yöntemidir. Bu tedavi doğru hekim, doğru klinik, doğru ekipmanla yapılmadığı takdirde bu başarılı yöntem sıkıntılı bir hal alacaktır.