Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır

Home » Diş Estetiği » Gülüş Tasarımı

Ağız ve diş yapısının kişiye özel olarak planlanan, estetik görünüm sağlayan tedavi yöntemidir. İdeal gülüş şeklinin yapılmasıdır. Zirkonyum destekli porselen kronlar, porselen kronlar, porselen dolgular, diş beyazlatma, kron boyu uzatma, diş implantı, diş eti cerrahisi, adeziv sistemler, lamine kaplamalar, tam seramik kaplamalar ile birlikte kombine olarak uygulanır.

Ağız ve diş yapısının kişiye özel olarak planlanan, estetik görünüm sağlayan tedavi yöntemidir. İdeal gülüş şeklinin yapılmasıdır.

Nedir ?

Gülüş tasarımı kişinin yüz hatlarına göre gülüşünün dizayn edildiği uygulamalar bütünüdür. Yalnız başına bir teknik değildir. Bir kaç farklı uygulamanın birleştirilerek uygulanması sonucu ortaya estetik gülüş tasarımı çıkar.

Gülüş Tasarımı Nedir

Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı yaparken ilk önce dikkatli bir ön planlama yapılması gerekir. Yani hastanın var olan diş yapısı iyi bir şekilde incelenmelidir. Ardından yüzene uygun bir gülüş hasta ve doktor tarafından birlikte belirlenir.

Bu planlama sonrasında hastaya bonding veya diş eti estetiği dediğimiz uygulamaların yapılması gerekebilir. Bunlar tamamen ihtiyacı var ise, belirli bir sıralama ile gerçekleştirilir. Yani dişlerde olan çarpıklı için belki önden bir ortodonti tedavisi bile yapılması gerekebilir. Yani diş teli takılması bile gerekebilir.

Gülüş Estetiği ile Yapılan Uygulamalar

Gülüş estetiği yaparken her hastaya farklı uygulamalar ihtiyacına göre yapılır. Bunlar ;

  • Bonding Uygulamaları
  • Diş beyazlatma seçenekleri
  • Pembe estetik (diş etinin yukarıya veya aşağıya alınması)
  • Zirkonyum veya lamine porselen kaplamalar
  • İmplant uygulamaları
  • Diş kırım ve çatlakların giderilmesi

Gülüş Estetiği yaparken bazı hastalara diş eti estetiği de yapılması gerekebilir. Bu işlem lazer ile yapılır. Eğer dişler kısa ise, ve uzatmak istiyorsak diş etlerini yukarıya alarak dişin boyu uzatılabilir. Genelde yaşı ilerlemiş hastalarda diş boyu kısalığı gözlenebilir. Bu yüzden bu işlem yaşı ilerlemiş hastalarda genelde yapılır.

Eğer diş eti yukarıya alınamıyor ise, burada da hemen diş kaplamaları veya estetik dolgular devreye girer. Bu işlemler de diş boyu uzatmak için yapılabilir. Aynı şekilde diş beyazlatma gerekiyor olabilir. Eğer diş beyazlatma işlemi sonuç verir ise sorun çözülür. Cevap vermiyor ise, zirkonyum kaplamalar devreye girer.

Gülüş Tasarımda Gelişmiş Teknikler

Gülüş Tasarımı Kadın ve Erkek Farklılıkları

Erkeklerde gülüş tasarımı dizayn ederken biz dişlerin genelde asimetrik olarak aynı boyda olmasını arzu ederiz. Bu kadınlarda biraz daha farklıdır. Çünkü kadınların ön dişlerinde biraz daha fazla uzunluk olması icap edebilir. Ön üst 2 diş normalden biraz daha uzun tutulması daha sportif bir görünüm için gerekli olabilir. Ayrıca daha kadınsı görünmesini destekleyebilir.

Gülüş Tasarımda Gelişmiş Teknikler

Gülüş tasarımı yapmadan önce işlem sonrasında dişlerin nasıl bir hal alacağı hakkında eskiden hiç bir fikir olmazdı. Bir kaç farklı seans yapılması icap edebilirdi. Bu yüzden düzeltme işlemleri çok fazla görülebilirdi. Ayrıca hastan istediğini anlatamaması veya yanlış anlaşılmalardan dolayı da işlem bir süre daha uzayabiliyordu. Artık işlem yapılmadan önce bazı provalar ve özel bilgisayar programları ile gülüşün işlem sonrasında nasıl olacağı belirlenebilmektedir.

Dişi istediğimiz gibi anlattıktan sonra hemen sonrası görülebiliyor. Sonra yine yazılımsal olarak düzeltme yapılarak işleme başlanır. İşlem sonrasında da bir sürpriz ile karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Gülüş Estetiği ile Yapılan Uygulamalar

Gülüş Estetiği Tedavi Süreci ve Süresi

Gülüş estetiği bir paket işlem değildir. Bu yüzden yapılacak işleme göre süre belirleniyor. Her hastanın ihtiyaçları farklı olduğundan yapılacak işler az veya çok olabiliyor. Eğer sadece diş boyu uzatma veya beyazlatma gibi birer seans ta bitecek olan tedaviler yapılacak ise işlem bir hasta içerisinden rahatlıkla biter.

Ama uzun işi olan dişlerde bu süre uzayabilir. Kaplama işin içine girerse bir hafta gibi bir süre ekstra gerekebilir. Ayrıca implant lazım ise yine ekstra seans gerekebilir. Hele ki ortodonti işin içine girer ise, bu süre en az 6 ay sürebilir. Bu işlemin süresini ancak muayene belirleyecektir.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş tasarımı fiyatları hep sorulur. Tam bir ağız bakımı ücreti merak edilir. Maliyetler sorulur ve bu işlemin telefonda ne kadar olduğu hemen öğrenilmek istenir. Belki de haklılar. Ama doktor açısından bakıldığında ise bu böyle değil.

Yapılacak işlemlerin belirlenmeden bir fiyat bilgisi verilemez. Hepsinin ayrı ayrı kendinin fiyatı var. Hangisi yapılacak ise üst üste konularak bir maliyet çıkartılması icap eder. Bu yüzden gülüş tasarımı fiyatı istiyor iseniz, ya muayene gitmeniz gerek yada İnternet üzerinden ağız içinin iyi çekilmiş fotolarının hekimin görmesi sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde ortalama olarak bir fiyat almak mümkün olabilir.