Göz Kapağı Ameliyatı

Home » Göz Estetiği » Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı, yaşlanma karşıtı olarak yapılan bir işlemdir. Cerrahi operasyon ile göz kapaklarından alınan fazla deri sayesinde yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması amaçlanır. Göz kapağı ameliyatı 3 farklı estetik ameliyatları şeklinde gerçekleşmektedir. Bunlar;

Video

Genç görünmek isteyenler, sadece alt kapak veya üst kapak operasyonu tercih etmezler. Güzellik uzmanları ve estetik uzmanları da kombine şeklinde alt kapak, üst kapak ve badem göz estetiği yapılmasını tavsiye ederler. Bizim de çalışmalarımız bu şekilde olup beklentileri en iyi şekilde karşılamaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Göz Kapağı Estetiği zty estetik

Göz Kapağı Estetiği

Gözlerin yüz şekline göre küçük olması durumunda tercih edilen göz büyütme estetiği yapılmadan önce göz ve çevresinde bazı analizler yapılır ve böylelikle hastanın yüz ve göz yapısının buna uygun olup olmadığı anlaşılır. Estetiğe uygun olması durumunda göze çevresine lokal anestezi uygulanarak göz büyütme estetiği operasyonuna başlanır. Uzman hekimin verdiği bilgiler doğrultusunda hastanın hareket etmesi, daha kısa sürede toparlanmasına yardımcı olmaktadır.

Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Göz kapaklarında oluşan bollaşmalar
 • Göz kapaklarında oluşan torbalanmalar
 • Üs t ve Alt göz kapaklarında oluşan sarkmalar
 • Göz kapaklarında oluşan kırışıklıklar
 • Göz kenarlarını aşağı doğru sarkması
 • Gözlerde oluşan mor halkalar
 • Sarkıklıklar sebebiyle görme alanında azalma
 • Doğuştan göz kapağı yapısının düşük olması sebebiyle göz tembelliğini engellemek amacıyla

Ameliyatın İyileşme Süreci

Göz kapağı ameliyatlarında en sık görülen sorunlardan biri ödem ve şişliklerin meydana gelmesidir. Genellikle hastalarımızı aynı gün içinde taburcu etmekteyiz. Sık görülen ödem ve şişlikler için hastaların buz presi uygulamaları faydalı olmaktadır. Şişlik ve ödemden kaynaklı olarak göz kapaklarının tam kapanmaması sorunu görülebilen vakalardan biridir. Bu tip durumlarda paniğe kapılmaya gerek yoktur. Birkaç gün içerisinde bu durum da düzelmeye başlayacaktır.

Göz Altı torbaları

Riskleri Nelerdir ?

Estetik amaçlı yapılan operasyonların bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlar, aşağıdaki gibidir.

 • Nadiren de olsa ameliyat esnasında veya sonrasında kanama problemleri görülebilmektedir. Operasyon esnasında oluşan kanamalarda acil drenaj tedavisi uygulanmaktadır. Kanama durumlarına karşı ameliyattan en az 10 gün öncesinden aspirin veya antiinflamatuar ilaçlarının alımının durdurulması gerekmektedir.
 • Göz kapağı operasyonlarında enfeksiyon, az rastlanır durumlardan biridir. Ancak oluşması durumunda yapılması gereken uygun antibiyotikleri kullanmaktır.
 • İkinci kez ameliyat olan hastalarda daha fazla görülen alt göz kapağında aşağı doğru çekilme (ektropiyon) durumu da göz kapağı ameliyatının riskleri arasında yer almaktadır. Göz derisinin gereğinden fazla alınmasından dolayı meydana gelen bu sorunun atlatılması için üst kapak derisinden parça alınır.
 • Yaşlanma, güneş ışığına maruz kalma nedenlerinden dolayı göz kapağında görüntü değişikliği görülebilmektedir. Blefaroplasti yaşlanmayı durduran bir tedavi yöntemi değil. İlerleyen dönemlerde yeniden ameliyat gerekebilmektedir.

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra göz çevresinde şişlik ve morluklar görünebilir. Birkaç gün artarak devam eden bu morluk ve şişlikler 4 günden sonra azalmaya başlar. Olası kanama sızıntıları görünebilir. Bu normal bir süreçtir.

 • Yastık yüksekliğini arttırabilirsiniz
 • TV bilgisayar gibi cihazlarla vakit geçirmeyin
 • Gözlerinizi yormamaya çalışın
 • Kaşıntı esnasında gözlerinizi ovuşturmayın. Basınç uygulamayın.
 • Ameliyat sonrasında kısa kısa bu torbası uygulaması ile morluk ve şişlik oluşumunu engelleyin
 • Şiddetli öksürük ve hapşırıktan kaçınılmalı
 • Ağır yük kaldırılmamalı
 • Spor için acele edilmemeli
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalı

İz Kalır mı?

İşlemi Yaptırmak isteyenlerin en çok kafalarını karıştıran sorulardan biri ameliyat sonrasında iz kalıp kalmadığıdır. Göz kapağı ameliyatı yapılırken fazla derinin kesilmesi için bir operasyon yapılır. Bu da haliyle az da olsa izlerin kalmasına neden olur. Ancak geliştirilen tıp dünyası sayesinde izlerin saklanması adına birçok teknik kullanılmaktadır. Yeni nesil operasyonlarda, izler tam da kapağın kırışıp katlandığı noktadan açılır ve dolayısıyla iz kalsa bile bunu kişinin fark edebilmesi mümkün olmuyor.

Öncesi ve Sonrası

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Fiyatlar çok değişkendir. Üst tek yapılırsa ayrı alt ise ayrı olacaktır. İkisi yapılırsa yine ücret değişir. Hangi kalite de ameliyat olmak isterseniz, o anlamada yine maliyette mutlaka değişiklikler gözlenebilir. Sonuç olarak ilk önce göz görünmesi lazım. Ondan sonra yapılabilecek işlemlere göre net bir fiyat bilgisi alınabilir. İletişim ve WhatsApp hatlarımızdan göz kapaklarınızı gönderebilirsiniz.

Üst Göz Kapağı Operasyonu

Yaşlanma belirtileri ortalama olarak 30’lu yaşlarda başlar. bu yaşlarda alın ve kaşlarda aşağıya doğru sarkmalar başlar ve üst kapak derisinde bollaşmalar meydana gelir. Yaşın ilerlemesi ile bu durum daha da belirgin bir hal almaya başlar. özellikle 50’li yaşlardan itibaren üst kapak derisindeki bollaşma daha da artar ve göz çukurundaki yağ yastıkçıları daha da belirgin bir hale gelir. Bu süreç ve gelişimler, doğal bir şekilde her insanda görülürken bazı insanlarda aileden gelen kalıtsal özellikler nedeni ile daha erken yaşlarda üst kapaklarda bollaşma meydana gelebilmektedir. Üst göz kapağı operasyonu, bollaşan göz kapağındaki fazla derinin alınması ile gençleşmeyi sağlamaktadır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği aslında genel anestezi ile yapılabileceği gibi lokal anestezi ile de yapılması mümkündür. Eğer sadece üst göz kapağı yapılacak ise, anestezi seçiminden sonra hastanın beklentileri dinlenir. Buna istinaden üst göz kapağında bulundan fazla yağlanmalar giderilir. Yağ alınırken bir miktarda kas dokusu alınması gerekebilir.

Sonrası

Sadece üst göz kapağı ameliyatı yapıldı ise, hastane de kalmasına gerek olmayabilir. Bunun net kararı tabi ki cerrahtadır. Aynı gün evine gittiğinde hastanın evde soğuk buz uygulaması yapmasında büyük fayda var. İyileşme süresi de oldukça kısadır. Ortalama olarak 3-4 gün içerisinde hasta tamamen iyileşecektir. Aksi bir durum olmadıkça. Bu süre sonrasında iş ve sosyal yaşantısına rahatlıkla devam eder.

Fiyatları

Ameliyat hastane ortamında ve anestezi altında yapılır. Bu yüzden standart bir maliyeti mutlaka olacaktır. Bunun üstüne net bir fiyat veremiyoruz ama bilmenizi isteriz ki çok da yüksek faiş rakamlar değil. Hastanın göz kapağında ki deformiteye ve hasta muayene bulgularında göre fiyat değişir. Aynı şekilde ameliyatın yapılacağı hastanenin seçimi de ameliyat ücretini etkileyen kriterler arasında yer alır.

Göz Kapağı Sarkıklığının Nedenleri

Alt Göz Kapağı Operasyonu

Üst kapakta yaşlanma belirtileri alın ile başlarken, alt kapakta yaşlanma belirtileri de yanaklarla ilişkilidir. Alt kapaklarda yaşlanma belirtileri, üst kapağa göre daha geç sürelerde kendini gösterir. 40’lı yaşlardan sonra yanakta bulunan yağ dokusu yer çekiminin de etkisiyle birlikte aşağıya doğru sarkmaya başlar ve yanak ile alt kapak bölgelerinde kırışıklıklar meydana gelir. 50’li yaşlara gelindiğinde ise bu belirginlik daha fazla kendini gösterir ve alt göz kapağı çevresinde “kazayağı” denen ince çizgiler oluşmaya başlar. Gençliğini korumak isteyenler, göz kapağı ameliyatı olarak bu sorundan kurtulmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Klinik ortamında olduğu gibi hastane ortamında genel anestezi altında da bu işlem rahatlıkla yapılabilir. Klinik ortamında yapılan işlemde alt deri bolluğu giderilmesi için bir miktar deri cerrahi olarak kesilerek alınır. Alt göz kapağında bu deri alma işlemi çok titizlikle yapılması gerekir. Çünkü fazla almak ciddi estetik sorunlara neden olabilir.

Sonrası

Alt göz kapağı ameliyatı sonrasında küçük yara bandına benzeyen malzemeler kullanılır. Bu malzemeler 2- 3 gün sonra bakılması kontrol edilmesi gerekebilir. Dikiş alınması gerekiyor ise, 3 gün sonra gerçekleşir. 1 hafta sonra 2. bir kontrol gerekebilir.

Alt göz bölgesinden hafif şişlik ve morluk gözlenebilir. Bu durumu gidermek için buz uygulamaları yapılması gerekebilir. Buz şişlik ve morlukların daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Neden Yapılmalı?

Alt göz kapağı sarkmış olan kişilerde kızgın ve bitkin bir ifade vardır. Yani sürekli yorgun ve yaşlı gözükmesini destekler. Aslında siz öyle olmasanız bile öyle görünürsünüz. Bu yağlanma ve sarkmanın artık bariz olduğu hastalarda alt göz kapağı ameliyatı yapılmasını tavsiye ediyoruz. Gerekirse aynı ameliyat ile üst göz kapaklarına da müdahale edilerek daha canlı ve neşeli görünüm elde edilmesini sağlıyoruz.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

Daha güzel ve genç bir görünüme sahip olmak için başvurulan ameliyatsız göz kapağı estetiği, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan uygulanan bir tedavi yöntemidir. Plexr Soft Surgery (plasma enerjisi) ile yapılan bu işlem için öncesinden herhangi bir hazırlık yapmaya gerek olmadığı için hastanın randevu saatinde hazır bulması yeterlidir. Plasma enerjisi, tek seanslık uygulama ile genel olarak olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak sert ciltler veya ciltte çok aşırı deformasyon meydana gelmiş ise, tedavi 2 veya 3 seans şeklinde uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği için hasta randevu saatinde hastanemize gelir, tedavi başlamadan önce bazı yatıştırıcı ve uyuşturucu bazı kremler uygulanarak tedavi başlar. Ortalama 3—45 dakika kadar süren seans sonunda, alt kapak ve üst kapak bölgesinde meydana gelen kırışıklar giderilir.

Göz Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz büyütme ameliyatı gözün normal şeklinden daha iri olması işlemidir. Ameliyat öncesi göz analizi yapılır ve kişinin isteğine bağlı şekil belirlenir. Ameliyat sırasında lokal anestezi ile göz ve göz dış çevresi uyuşturulur. Göz çevresi uyuşturulduktan sonra işlem yapılacak alan çizimlerle belirlenir. Göz kapakları çok ince ipler kullanılarak gözün üst kısmındaki kemik zarlarına yapıştırılır. Ameliyat sonrası dikişler kendiliğinden düşer veya bir kaç gün sonra alınabilmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri

Sık Sorulan Sorular

Ameliyat Süresi Nedir?

Ameliyatın süresi 30-40 dakika arasındadır

Uyutularak mı Yapılıyor?

Genellikle lokal anestezi ile bölge uyuşturularak yapılmaktadır. Hasta hiçbir acı sızı hissetmez. Hastanın istemesi ve hekimin onayı doğrultusunda Genel Anestezi ile de yapılabilir.

Ameliyattan Sonra Hastanede Kalmam Gerekiyor mu?

Aynı gün taburcu olduğu gibi işlemden kısa süre sonra evinize dönebilirsiniz.

Ameliyattan Sonra Gözlere Bandaj Takılıyor mu?

Göz kapaklarınıza ince bantlar yerleştirilir. Görmenize engel teşkil etmez.

Dikiş Atılıyor mu? Dikiş İzi Kalıyor mu?

Göz kapaklarınıza düğümsüz dikiş atılır. Bu dikişler kapaklara gizlenir. 3-5 gün içerisinde dikişler acı hissetmeden alınır.

En Uygun Dönem Nedir?

Göz kapağı ameliyatı her dönem yapılabilir. Günlük yaşamınızı etkilemez. Ameliyattan sonra güneş gözlüğü kullanarak sosyal yaşantınıza devam edebilirsiniz.