Diş İmplantı

Home » Diş İmplantı Katagorisi » Diş İmplantı

Diş implantı aslında en dayanıklı yapay diş diyebiliriz. Bir vida ile kemiğe tutturulan bu işlemde dişler ağız içerisine sabitlenerek işlem yapılır.

DİŞ TEDAVİLERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LİNKİMİZE TIKLAYINIZ.

İmplant Nedir?

Eksik olan dişlerimizin yerine konulan , titanyum ile yapılan ve çiviyi andıran yapay diş köküne implant denir.  Başka bir deyişle kaybedilen dişin tekrardan çene kemiğine monte edilerek eski hanine dönüştürülmesi işlemidir.

İmplant Nedir

Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Ağızda hiç diş olmaması durumunda, bir yada birden fazla diş eksikliği bulunan hastalarda  diş implantı tedavisi uygulanabilir. Çene kemik yapınızın yeterli kalınlık ve yoğunlukta olması implant için önemli bir faktördür. Bu unsurlar dışında bazı rahatsızlıkları olan hastalarımız risk grup oluşturmakta ve bu rahatsızlıklar göz önüne alınarak tedaviye geçilmektedir. Bu hastalıkların başında ise ;

-Diyabet (şeker hastaları)
-Aşırı alkol ve sigara kullanımı
-Gebelik durumu (hamilelik)
-Doğuştan gelen bazı rahatsızlıkları (hemofili vs. )
-Radyoterapi alan hastalar

gibi sağlık sorunu bulunan hastaların durumu hekim tarafınca değerlendirilip tedaviye öyle geçilmelidir.
Bunun dışında diş gelişimini henüz tamamlamamış kişilere de implant uygulanmamaktadır. Bu sebeple 18 yaşını doldurmamış kişilere implant kullanmamaktayız.

Tedavi Yöntemleri

İmlant, eksik olan diş veya diler için çene kemiğine monte edilen içeriği Titanyum olan bir madenden yapılan tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile implant çene kemiğine vidalama yöntemiyle monte edilerek dişin eski işlevini aynı şekilde devam ettirmesini sağlamaktır. Burada önemli olan implantın yerleştirileceği çene kemik yoğunluğunun yeterliliği, genişliği ve yapısıdır. Bu özellikler oluşmadığı takdirde implant işlemi yapılamayabilir. Bu gibi durumlarda  birinci yöntem İmplantta Kök Hücre Tedavisidir.

Kök Hücre Tedavisi

Çenede implant için yeterli kemik dokusu oluşmadığı durumlarda vücudun uygun bölgesinden kemik transfer edilerek kemik miktarı artırılmaktadır. Bunun dışında kemik tozlarıyla da bu işlem sağlanabilmektedir. Aslında bu yöntem implant için gerekli olanağı sağlamaktadır lakin işin içinde cerrahi bir işlem daha eklenmesi bu yöntemi arka plana itmektedir. Artık kök hücre implant tedavisi ile bu işlem daha basit bir hal almaktadır. Yapılan araştırmalar ve uygulanan bu yöntemle kemik dokusunun iyileşebildiği, kaybolan dokunun yerine yeni dokunun sağlanabildiği kesinleşmiştir.
İşlem için önce implantın yerleştirileceği kemikten yeterli miktarda kemik tozu alınıyor. Bu kemik tozuna yapay kemik tozları da ekleniyor. Son olarak hastadan alınan kandan kök hücre elde edilerek hastanın kemik yapısının en kısa sürede oluşturulması sağlanıyor. Bu işlemin en büyük iki avantajından birincisi hastaya ekstra cerrahi bir işlem uygulanmamaktadır. İkincisi ise iyileşme süresinin kısa sürmesidir. Kemik transferi edilerek veya kemik tozları kullanılarak yapılan implant işleminde implantın çeneyle bütünleşmesi 6-9 arası sürerken , kök hücre destekli yapılan implantların iyileşme süresi ise 3-4 ay arası sürmektedir.

diş implantı zty diş

Dikişsiz İmplant Tedavisi

Güvenirliği, uzun ömürlü olması ve kullanıcıların %98 memnuniyet oranını oluşturması implant tedavisinde, daha ne gibi kolaylıklar eklenerek hasta konforu en üst seviyeye çıkarılabilir düşüncesini beraberinde getirmektedir.
Bu çalışmalar sonucu olarak günümüzde Dikişsiz İmplant Tedavisi birçok hastaya uygulanmaya başlanmıştır. Dikişsiz implant olarak ta adlandırılan bu çalışma bir çok konforu beraberinde getirmektedir. Bu işlemin avantajları nedir sorusuna ise;
-İşlem Ağrısızdır
-Diş etine bisturi (neşter) kesisi atılmaz.
-Uygulama sonrasında dikiş atılmıyor
-Uygulama süresi çok kısa sürüyor
-Dikiş olmaması sebebiyle ödem oluşma riski büyük ölçüde azalıyor. Bu sayede dişte şişlik oluşmuyor.
-Ortalama 15 dakika içerisinde diş implantı monte edilebiliyor.
-İşlem yapıldığı esnada ve sonrasında ağrı hissedilmiyor.
-Kesi olmamasında getirdiği avantajla birlikte enfeksiyon riski minimuma iniyor.

Lazer Destekli İmplant Tedavisi

Lazer destekli implantın amacı implantın yerleştirileceği yuvaların hazırlanmasına yardımcı olmasıdır. Bu işlemin en büyük avantajı yaranın çok hızlı bir şekilde iyileşmesi, kanamanın minimum oluşu ve hızlı bir şekilde doku şekillendirilmesidir. İmplant için uygun kemik dokusu ve hacmi belirlendikten sonra diş etinin uygun lazer seçimi ile açılmasıdır. Kemik dokusuna ulaşıldıktan sonra yine uygun lazer başlığıyla gerekli derinlik ve genişlik hazırlanarak implantın yerleştirileceği yuva hazırlanır.

Bu işlem sayesinde,
-Hasta konforu üst sevide olması dışında yara iyileşme hızı da çok yüksektir
-Lazer destekli implant öncesinde üç boyutlu bilgisayar teknolojisiyle tomografi alınarak hastanın çene yapısı, uygulanacak bölge hakkında net bilgiler elde edilir. Bu sayede işlemin uygulama hızı artarken karşılaşılacak olası sorunlarda daha önceden belirlenmiş olur.
-Lazer destekli uygulamaların da açıkta yara yeri olmadığından daha çabuk iyileşmekte ve dikiş olmadığından gıda birikimini önleyerek ameliyat sonrası diş kullanımını kolay hale getirilmektedir.
-Bu işlem sayesinde iki saat gibi kısa bir sürede implant yerleştirilebilir; aynı zamanda daimi diş takılarak hastanın işlemi sonlandırılabilir.
-Uygulamalarının avantajı ise çok küçük bir bölgeden girildiği için dikişe ihtiyaç duyulmaması ve dolayısı ile kanamayı da minimuma indirmesidir.

İmplant Fiyatları 

İlk başata pahalı gibi görünen implantlar verdiği konfor ,gerçeklilik, dayanıklılık ve ömürlük olması gibi faktörler ortaya çıktığında çokta pahalı olmadığına kanaat getirilir. Günümüzde birçok implant markası piyasada yer almaktadır. İmplant seçimi, marka seçimi, hekim seçimi gibi birçok etken implant ve uygulama fiyatlarında etken rol oynayacaktır.
İmplant uygulaması yapmamış bir doktor ile alanında uzmanlaşmış bir doktorun alacağı implant fiyatı aynı olmayacaktır. Fiyat bilgisini net öğrenebilmek için mutlaka hekiminizle görüşmeli ve onun belirleyeceği yol haritasıyla ödeme bilgisi alınmalıdır.

İmplant’ta Kök Hücre Tedavisi

Merak Edilenler

İmplantın Avantajları Nelerdir ?

İmplant yapılan bir kişinin çiğneme konforu çok iyidir. Yemek yerken zorlanma yaşamaz. Rahat, sağlam ve güvenilir bir tedavidir. İmplant uygulamasında başka dişlere zarar verilmez. İmplant üzerine yapılan protezler her zaman daha sağlam ve daha etkili olmuştur. Sağlam olması hastalara güven vermekte doğal olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlamıştır.
İmplant doğal görünüm sunmaktadır. Yapılan implant diğer dişlerle ahenk içinde bulunur ve farkındalık yaratmaz. Yapılan diş protezlerine oranla daha estetik görünüm kazandırmaktadır.
İmplant doğru uygulandığında ömür boyu kalıcı kalır. İmplant ın başarı oranı doğru uygulamayla paralel olup yüzde yüze yakın başarı sağlayabilir.
İmplantlar sayesinde yandaki sağlam dişlere dokunmadan diş eksikliği giderilmektedir.
Diş kaybı sonucunda hastalarda görülen en büyük eksik ısırmada yaşanılan sıkıntılar olarak belirlenmiştir. Diş implantı yapılan bir hastada ısırma güçlüğü yaşanmaz.  Çene ile bütünleşen diş güçlüdür. Hastanın konforu implant ile kat kat artmıştır. Ayrıca implant yapılan dişte aşınma olmamaktadır. İmplant yaptıran birçok hastanın memnuniyet oranı yüksektir.

İmplantın Dezavantajları Nelerdir ?

İmplantın avantajları olduğu bazı dezavantajlarıda bulunmaktadır.
Ön plana çıkan dezavantajlardan birtanesi maliyettir. Her hastanın diş çene yapısı, kaybedilen yada yeniden yapılacak olan implant sayısına göre maliyet oranı değişebilmektedir. Ayrıca piyasada bulunan birçok implant çeşidide kişide kafa karışıklığı yaratmaktadır. Bu sebeple referans çok önem arzetmektedir. Kaliteli implant seçiminin Diş Hekiminiz tarafınca belirlemesi  ileri dönük yaşanabilecek sıkıntıları bertaraf etmek açısından yararlı olacaktır. Bu beliğrlemeyi hekimizle birlikte görüşerek yapmanızda fayda bulunmaktadır. Hangi marka implant kullanılacağı bu açıdan çok önemlidir.

Ömrü Nedir ?  

Birçok istatislik implantların ömür boyu sorunsuz birşekilde kaldınığı göstermektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus kişinin dişlerine ne kadar bakım sağladığı ve  dişlerine ne kadar önem gösterip hijyen sağladığıdır.

İmplant Nasıl Uygulanır ?

İmplantın uygulama aşaması muayene sonucunda ortaya çıkar. Kaç implant uygulanacağı belirlenir. Ağızda yeniden bir diş oluşturulması düşüncesi hastada tedirginlik yapabilir fakat şu net bir şekilde bilinmelidir ki implant uygulama işlemi diğer diş işlemlerinden daha basittir. Birçok kişinin  ‘’hadi be sende’’ diyebileceğini tahmin edebiliyorum fakat gerçek bu.
Hastaya  işlem yapılacağı gün belirlenir. İşlemi diş hekiminiz yapabileceği gibi çene cerrahı da yapabilir. İşlem lokal anesteziyle uygulanır. İşlem esnasında hiçbir acı hissetmezsiniz. Eski dişinizin bulunduğu çene üzerindeki deri açılarak işleme başlanır. İmplantın monte edileceği yere yuva açılır. Vidalama usulüyle  implant bu yuvaya yerleştirilir yerleştirilir. Ortalama 10-20 dakika arasında bu işlem gerçekleştirilir. Tüm implantlar yerleştirildikten sonra bekleme süresi vardır. Ortalama 3-6 ay arası implantın kemikle bütünleşmesi beklenir.

İmplant Tedavi Yöntemleri

İmplant Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilir ?

Cerrahi işlem sonrasında çenede şişlik oluşma ihtimali doğmaktadır. Bu sebeple doktorunuzun uygun görmesi mutlaka buz tedavisi uygulanmalıdır. Belirlenen sürelere uyularak cerrahi işlem yapılan bölgeye buz koyulmalı. Bu ödem ve şişliğe iyi gelmesi sebebiyle birçok hastada bu uygulama sonrasında şişlik görülmediği bilinmektedir.
Ağzında  lokal anestezi sebebiyle uyuşukluk oluşacaktır. Uyuşukluk geçene kadar bir şey yemeyin. Su tüketmenizde problem olmayacaktır.
İşlem sonrasında  ilk iki gün asla ve asla sigara içmeyin. Asla alkol tüketmeyin.
Tükürmemeye , gargara yapmamaya özen gösterin.
Diş hekiminizin önerdiği doğrultuda işlemden bir gün sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
Operasyondan bir gün sonra yemeğe başlayabilirsiniz ; fakat aşırı sıcak aşırı baharatlı yemekler yememeye gazlı içecekler yememeye dikkat edin.
Çeneye uygulanan bir işlem olması ve defarmasyon yaratması sebebiyle ağrılarınız olabilir. Diş Hekiminizin verdiği reçete doğrultusunda ağrı kesici ilaçlarınızı kullanabilirisiniz.

İmplantın İyileşme Süresi Nedir ?

İmplant yerleştirilirken öncelikle implantın yerleştirileceği çene üzerindeki deri kısma kesi atılarak implant için yer açılır. Kesilen derinin iyileşme süresi 1 haftayı bulabilir. Bu süreçte hafif şişlik ve ağrı oluşabilmektedir. Yine doktorunuzun verdiği ilaçlar doğrultusunda anitbiyotik veya ağrı kesiciler kullanılabilir.
Çene içine yerleştirilen implantın kemikle bütünleşmesi zaman alacaktır. İmplantın kemiğe iyi tutunması ve bütünleşmesi operasyonun en önemli noktasıdır. Bu süreç ortalama 3-6 ay sürmektedir. Bu dönemde hastanın sadece ağız hijyenine önem göstermesi gereklidir.

 İmplant Üzerine Protezin Yerleştirilme Aşaması

İmplant üzerine yapılacak protezler hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Hastanın sağlık öyküsü başta olmak üzere birçok etken hekim tarafından değerlendirilerek protezin ne olacağı netleştirilir. Her kişiye aynı standartlarda protez takılmaz. Çıkarılabilen protez uygulaması olduğu gibi sabit kalan protezlerde bulunmaktadır. Bunun hastaya en uygunu hekim tarafınca belirlenir ve hastaya uygulanır.

Hangi Hastalara İmplant Uygulanabilir

Temizliği  Nasıl Yapılır ?

Doğal dişlerin ve protezlerin  günlük olarak fırçalanması dışında implantlar için diş ipi kullanılması şarttır. Günde en az iki kere dişler fırçalanmalıdır. Ağız çalkalama suları günlük olarak kullanılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Protez aralarında kalan plaklar ve gıda birikintileri mutlaka temizlenmelidir. Şu unutulmamalıdır ki mukoza iltihabı normal bir dişe göre implantlarda daha kolay görülmektedir. Peri implant mukozitis, implant etrafındaki mukozada şişlik, kanama ve kızarıklık ile karakterize bir hastalıktır.  Peri implant mukozitis ilerlediği ve tedavi edilmediği takdirde implant etrafındaki kemik erimeye başlar. Kemik erimesi ile karakterize bu hastalığa periimplantitis denir.
Anlaşıldığı gibi implantların bakımı çok hassas bir konudur. İhmal edilmemeli ve günlük olarak hekiminizin önerdiği tüm diş bakımları aksatılmadan yapılmalıdır.

İmplant Yaptıranlarda Sorun Oluşuyor mu ?

Diş eksikliği olan hastalarda implant yöntemi en etkili yöntemdir. Bu işlem en iyisi olarak gösterilse de bu yöntemde de bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.  Bu sorunları ele almak gerekirse şöyle sıralayabiliriz.
İmplantın Tutmaması:
Osseointegrasyon bağlantısı adı verilen  implantın kemikle bütünleşme durumudur. İmplant kemik bütününe bağlanamadığı zaman sıkıntı ortaya çıkacaktır. Bu durumun ortaya çıkması hastada oluşan bazı sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Ağrı , şişlik iltihap gibi nedenler hastayı rahatsız ederek doktora başvurmasına neden olacaktır. İmplantın tutmamasına neden olan şeylerin başında enfeksiyon, travma, hatalı eksik ekipman, sterilizasyon sorunu, implant markasındaki sorundur.
İmplantın Oynaması:
 
İmplantın oynadığı hissi hastada sorun oluşturacaktır. Burada önemli olan implantın mı yoksa protezin mi oynadığının anlaşılmasıdır. Böyle bir durumda hekiminize başvurarak nedeninin ne olduğunu ortaya çıkmasını sağlamak ve sorunu ortadan kaldıracak tedaviye başlanması olacaktır.
Vidasının Gevşemesi:
İyi sıkışmamış yada zamanla gevşemiş vidalar hekim kontrolünce tekrardan eski  haline getirilecektir.
İmplantın Vidasının Kırılması:
Vidanın kırılması sıkıntılı bir durumdur. Böyle durumlarda kırık vidanın çıkarılması gerekmektedir. Fakat içeri kalmış bir vidayı çıkarmak hem hekim için hem de hasta için sıkıntı yaratır. Özel ekipmanlarla vida çıkarılmaya çalışılır. Çıkmaması durumu da diş implant kullanılamaz hale gelecektir. İmlantın sökülmesi icap eder.
İmplantın Kırılması:
İmplantın kırılması nadir görünen bir durumdur. Bu durumda implantı sökmekten başka bir çare bulunmamaktadır.