Diş Boyu Uzatma

Home » Diş Estetiği » Diş Boyu Uzatma

Diş boyu uzatma diş boyunun kısalığından şikayetçi olan hastalar tarafından sıklıkla istenen bir uygulamadır. Genelde güldüğünde diş etlerinin daha fazla görünmesi ve dişlerin kısa kalmasından kaynaklanan estetik kaygıları gidermek için yapılır. Pembe beyaz estetik olarak da bilinir.

Diş Boyu Uzatma Nasıl Yapılır?

Diş boyu uzatma ameliyatlarında 2 farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi diş etlerinin yukarıya doğru çekilerek dişlerin görünür kısmının daha fazla görünür olmasını sağlamaktır. Buna pembe diş estetiği de denilmektedir.

Bir diğer yöntem ise, porselen lamine kaplamalar ile dişi aşağısından uzatılması işlemidir. Bu işlemde bir kaplama yöntemidir.  Genelde yaşı ilerlemiş hasta gurubunda sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Ama genç hastalarda diş eti çözümü bir sonuç vermez ise, yine yapılabilen bir işlemdir. Tabi ki dişlerin kırık parçalanmış bir yapısı varsa başka tedaviler bundan önce yapılması gerekecek.

Diş Boyu Uzatma Nasıl Yapılır

Diş Boyu Uzatma Ağrılı Bir İşlem mi?

Diş boyu uzatma ameliyatlarında herhangi bir ağrı sızı olmaz. İşlem esnasından uygulanan lokal anestezi ile zaten hasta ağız içini hissetmez yani uyuşuk olur. İşlem sonrasında da yediklerinizden ve içtikleriniz den ötürü hassasiyet olmaz. Sıcak soğuk içtiğinizde dişlerde sızlama görülmez.

Diş Boyu Uzatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Eğer diş etlerine lazer ile müdahale edip yukarıya alma işlemi yapılıyorsa, bu işlem çok fazla uzun sürmez. Yani ortalama olarak 20 dakika süren bir işlem olduğundan kısa ve efektif sonuç veren işlemlerdir.

İşlem sonrasında hemen işinize veya sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Sizi zorlayan veya takip gerektiren bir işlem değildir. Pratik Çözümler sunar. Eğer kaplama yöntemi ile yapılacaksa bir haftayı provalar ile bulabilir. Sizin için uygun ölçü ayarlanana kadar denemeler devam eder. Bu da ortalama olarak bir hafta gibi kısa bir süredir.

Diş Boyunu Eşitlemek

Diş Boyu Uzatma Fiyatları

Diş boyu uzatma eğer lazer yöntemi ile sadece diş etlerine müdahale edilecek ise başka, eğer kaplama yapılacak ise farklı bir fiyat yelpazesi vardır. Aslında İnternet üzerinden bunu kimse söyleyemez. Önce ya görülmesi yada muayene edilmesi gerekir. Buna göre dişe uygulanacak olan tedavi planı belirlenir.

Diş Boyu Uzatma Zararlı Bir Uygulama mı?

Diş boyu uzatma işleminde diş etlerine yapılan müdahale lazer ile etin yuları alınması işlemidir. Kanıtlanmış bir yan etkisi görünmüyor. Bir diğer yöntem ise, kaplamalardır. Bu da yine aynı şekilde bildiğimiz lamine diş kaplama tedavisidir. Bunlarda günümüzde sıklıkla kullanılan ağız içinde koku ve tat kaybı yapmayan herkesin kullandığı klasik tedavi türüdür.

Diş Uzatma İşlemi Zararlı Bir Uygulama Mı

Diş Boyunu Eşitlemek

Diş boyları her zaman aynı olmayabilir. Ön dişlerin bazısı uzun bazısı kısa olabilir. Bu da estetik açıdan sorun teşkil edebilir. Bazen kırılma veya yandan çıkma gibi çarpık bozukluklar ile diş boyu değişkenlik gösterebilir.

Bu gibi durumlarda diş boyu eşitleme işlemi yapılır. Burada da yine farklı yöntemler vardır. Diş boyu törpüleme ile kısaltılabilir. Kısa olanlar da yine dolgu veya kaplama gibi tedavi seçenekleri ile diş boyu eşitlenebilir.

Diş Eti Uzatma

Diş eti uzatma da yine diş etleri çok kısa ve dişleri olağandan çok daha büyük ve uzun görülen hastalarda yapılan bir tedavi türüdür. Kısa olan diş etleri lazer yöntemi yani pembe beyaz estetiği ile uzatılabilir. Bu işlem ile diş boyu optimum olabilir.

Diş Kısalığı Tedavisi

Kompozit Dolgu ile Diş Boyu Uzatma

Bu tip dolgu ile diş boyu uzatma işlemleri de yine estetik diş hekimliğine giren uygulamalardır. Kısa dişlerin eşitlenmesi için estetik dolgular ile diş boyları eşitlenerek yapılan bir uygulamadır. Aynı şekilde yine kompozit dolgular ile bu işlem yapılabileceği gibi yaşı ilerlemiş hastalarda yine lamine porselen kaplamalar ile de diş boyu istenen uzunluğa kavuşabilir.

Diş Kısalığı Tedavisi

Diş kısalığı çeşitli nedenlerden dolayı gözlenebilir. Bunların en başında kırılma çarpma gibi fiziksel olaylar gelir. Veya dişin yamuk olması gibi sorunlardan dolayı da diş kısalığı tedavisi yapılabilir. Ortodonti sorunları var ise, bir ortodonti uzmanına gidilmesi gerekebilir. Yoksa diğer dolgu ve kaplama seçenekleri ile işlem gerçekleştirilebilir.

Diş Uzatma Ağrılı Bir İşlem Mi

Pembe Diş Eti Estetiği

Pembe diş etine dönmesi için bir lazer tedavisi gerekebilir. Bu lazer tedavisi ile diş etlerinin boyu uzatılabilir veya kısaltılabilir. Aynı şekilde dişlere de bir beyazlatma veya ihtiyaca göre kaplama seçenekleri ile pembe beyaz bir bütünlük ortaya çıkabilir. Buna pembe diş eti estetiği denir.