Diş Beyazlatma

Home » Diş Estetiği » Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma en çok ihtiyaç duyulan tedavi yöntemlerindendir. Dişlerin beyazlığı hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanları etkileyen bir durumdur. Bu sebeple her gün diş doktoruna giden kişi sayısı artmaktadır. Bu hususta diş tedavisi yapılacak diş kliniği ve uygulanan yöntem de çok önemlidir.

Video

Dişlerinin renginin sararması insanlar için gerçekten büyük sıkıntı. Bu yüzden diş rengini açmak için birçok yöntem denenmiştir. İlk önce porselen kaplama gibi dişin üstüne yapılan değişik uygulamalar ile diş beyazlatma (bleaching) işlemleri yapılmıştır.

Günümüzde artık bir kaplama işlemi yapmadan dişin orjinal haline getirmek için beyazlatma jelleri üretilmiştir. Bu jeller dişin üstüne uygulanarak dişin rengini ilk haline çevrilmesi  başarılmıştır. Hep pratik olması hem de anında sonuç vermesi bu uygulamanın sık kullanılmasına neden olmuştur.

Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır

Nasıl Uygulanır?

Dişleri beyazlatmak için ilk önce bir diş hekimine muayene olunması gerekiyor. Bunun ardından dişin bu işleme müsait olması durumunda işleme başlanır. Dişleri beyazlatma işlemi iki farklı şekilde yapılır. Bunların birincisi ev tipi beyazlatma ve bir diğeri ise ofis tipi beyazlatma.

Ofis tipi beyazlatma işleminde doktor tarafından tedavi yapılır. Kullanılan malzeme sürülür ve 20 dk kaar beklenir. Sonra bu işlem bir kez daha uygulanır. Ardından temizlik ve durulama ile işlem sonlandırılır. Yaklaşık olarak bir saat kadar sürer.

Sonrasından doktorunuz tarafından isteğe bağlı olmak suretiyle kişiye özel damaklık verilir. Bu damaklık ile gece yatmadan önce kendi kendinize uygulama yapılması istenir ki buna da ev tipi beyazlatma denilebilir.

Lazerle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılıyor

Lazerle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılıyor?

Verilen lazer ışını diş ısınmadan yapılan bir işlem. Ve işlem sonrasında hassasiyet eşiğini düşürmek için yapılan bir teknik. Genelde her klinikte bu işlem rahatlık var ve uygulanmaktadır. Olmaması halinde ise işlemi çok etkileyen veya olmazsa olmaz bir ek işlem değildir.

Dişler Ne Kadar Beyazlar?

Dişlerin beyazlaması aslında hastadan hastaya değişir. Çünkü bir kişinin var olan beyazlığının üzerine çıkılarak daha da beyaz olması mümkün değil. İşlem temizleme işlemidir aslında ve sizin orjinal beyazlık dereceniz ne kadar ise, işlem sonrasında da ona dönecektir.

Diş minesinin renginin jel ile olduğundan fazla açmak mümkün değildir. Ama bilinmelidir ki, dişlerin orjinali herkesi mutlu edecek kadar beyazdır.

Dişler Ne Kadar Beyazlar

İşlem Ne Kadar Kalıcıdır?

Bu işlem yapıldıktan sonraki süreç dişlerin beyaz kalma süreleri için belirleyici kriterdir. Çünkü evde verilen ek tedaviler uygulanarak dişin beyaz kalma süresi uzatılır. Yapılan seans miktarı da dişin beyaz kalma süresinin arttırır.

En önemlisi de işlem sonrasında sigara, kahve ve çay tüketimidir. Bu üçü çok fazla tüketiliyor ise, dişleriniz bir süre sonra hızlı bir şekilde eski rengine dönecektir. Dişleri beyazlatma işlemi bir kaplama değildir. Sizi yedikleriniz içtiklerinizin dişinize bıraktığı etkiden korumaz.

Dişlerinizi beyazlatma işlemi dişin ilk rengine çevrilmesi için üstünde oluşan tabakayı kaldırmak için yapılır. Yani bundan sonra dişi nasıl kullanacağınız dişin renginin bozulma süresini belirleyecektir.

İşlem Sonrasından Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Beyazlatma işlemi sonrasında kişinin yediklerine içtiklerine dikkat etmeli. Eğer sigara içiyor ise, hemen sonrasında dişlerini fırçalaması beyaz kalma süresini uzatacaktır. Aynı şekilde kahve ve çay tüketimlerinde de durum aynıdır. Bir şey içildiğinde hemen ardından diş fırçalama yapılması gerekiyor.

Herkes Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir mi?

Dişlerinin renginden rahatsız olan herkes dişlerine beyazlatma işlemi yapabilir. Burada bir kısıtlama yoktur. Ancak tavsiyemiz hamile olan kadınların bu işlemi doğum sonrasında yaptırmaları olacaktır. Ayrıca dişinin renginden ziyade dişlerinde başka sorunları olan hastalarda ilk önce estetik müdahalelerden önce tedavilerini yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ev tipi beyazlatma doktor kontrolünde yapılması gerekir. Hatta ilk işlem doktor tarafından yapıldıktan sonra ev tipi beyazlatma yol haritası miktarı ve zamanı diş hekiminiz tarafından belirlenmelidir.

Diş Beyazlatma Ücreti Nedir?

Diş Beyazlatma fiyatları belirlenirken, kullanılan malzemenin büyük önemi vardır. Çünkü jel eğer ucuz ve basit bir malzeme ise, sonuçlar başarısız veya ilk etapta beyaz olsa bile, sonradan hemen renginde açılmalar gözlenebilir.

Bu yüzden onay almış bilindik malzemelerin kullanılması şarttır. Bu işlem o kadar da basit ve ucuz bir işlem değildir. Alından jel pahalıdır. Çok ucuz verilen fiyatlarda kullanılan malzemenin kalitesi mutlaka denetlenmelidir. Bu sebeple diş beyazlatma ücretleri kaliteye göre çeşitlilik göstermektedir.

İşlemin Zararları Var mıdır?

Diş beyazlatma tedavisinin kanıtlanmış bir yan etkisi görünmüyor. Diş hassasiyetini arttırır ilk etapta. Bu da beklenene doğal bir neticedir. İlk uygulama sonrasında dişte hassasiyet sonradan kendiliğinden azalır. Diş taşlarının oluşması, diş etlerinizin zarar görmesi, diş yüzeylerinin yıpranması başarısız diş beyazlatma işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple iyi bir diş hekimine görünülmelidir.

Diş Dolguları da Beyazlar mı?

Diş beyazlatma uygulamalarında eğer dişte çürük veya sallanan dolgular varsa öncelik olarak diş tedavi edilmelidir. Ardından beyazlatma işlemlerine başlanır. Ama diş dolgularına ve protezlere diş beyazlatma ajanlarının bir etkisi olmaz. Nasılsa öyle kalırlar.

2. Kez Beyazlatma Yapılabilir mi?

Daha önce başarısız bir beyazlatma tecrübesi yaşamış olabilirsiniz. Bu yüzden yeniden bu işlemi yaptırmak isteyebilirsiniz. Bu da mümkündür. Eğer dişleriniz de çürük veya sallanan dolgular yoksa tedaviye başlanabilir.

Diş Rengi Geri Döner mi?

Diş rengi uygulama düzgün yapılırsa, uzun yıllar boyunca rengi bozulmaz. Ama burada dişlerinize bakmanız ve özen göstermenizde gerekmektedir.

Tedavi Süresi Ne Kadar?

Beyazlatma işlemi yaklaşık olarak 2 seans ta hallolacaktır. Eksra olarak yapılacak seanslar olmaz ise, evde de uygulama aynı anda yapılabilir. Veya seans ve gün sayıları uzatılabilir. Standart olarak 2 seansta bu işlem tamamlanacaktır.

Diş Renginde Kaç Ton Açılma Olur?

Dişleri beyazlatma işlemlerinde en az 2 ton dişte renk açılması gözlenir. Bunun üstüne de çıkılabilir. Dişlerin temizlik öncesi ne kadar sarı olduğu da burada önemlidir. Ama sizi tatmin edecek kadar bir beyazlık yani gözle görülür düzeltme olacaktır.