Diş Ayrıklığı Tedavisi

Home » Diş Estetiği » Diş Ayrıklığı Tedavisi

Diş ayrıklığı tedavisi uygulanırken iyi bir diş hekimi, başarılı bir tedavi çok önemlidir. Dişlerimiz yüzümüzdeki en önemli bölgelerimizdendir. Dişlerimizin sağlığı ve estetik görünümü her insanın en çok dikkat ettiği noktalardandır.

DİŞ TEDAVİLERİ HAKKINDA SİTEMİZİ ZİYARET ETMEK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ

Diş Ayrıklığı Tedavisi – Lamine Kaplama Video

Diş ayrıklığı tedavisi en çok yapılan tedavilerdendir. Ayrık diş problemleri birçok hastayı rahatsız eden sosyal yaşamı dahi etkileyen bir problem haline dönüşmüştür. Bilindiği üzere sosyal paylaşım sitelerinin artması ile görsel kimliğimiz daha ön plana çıkmış durumdadır. Gezi ve iş seyahatlerimizde olsun, arkadaş toplantılarında olsun hemen hemen her yerde akıllı telefonlarımızla bir yerlerde fotoğraflarımız sosyal medyada yer almaktadır. Durum böyle olunca estetik görünümün önemi ister istemez artmaktadır. Bazılarımızda özgüven eksikliği yarattığı gibi bazılarımızda da sağlık problemi olarak adlandırabileceğimiz olumsuzluklar doğurmaktadır. Bu sebeple diş ayrıklığı tedavisi tercih edilmektedir.

Ayrık Diş Probleminin Nedeni

Ayrık diş problemi için hekime başvuranlar arasında yakında evlenecek gelinleri, mezuniyet balosuna düzgün dişlerle gitmek isteyenleri, yeni başlayacağı İş Hayatına düzgün bir diş yapısıyla girmek isteyenleri düşündüğümüzde bu problemin sosyal hayatımızı ne kadar etki ettiğini daha iyi anlamaktayız. Diş ayrıklığı tedavisi yaptırmak isteyenler bir çok sebepten diş hekimine başvurmaktadır.

Ayrık Diş Probleminin Nedeni

Temel sebebi genetik olan ayrık diş problemi çoğu zamanda eksik kalan dişlerin yerine doldurulmamasından da kaynaklanabilir. Yeri dolmayan diş boşluğuna diğer dişlerin basıncı uygulandığında zamanla diş ayrılıkları yaşanabilmektedir. Bu sebeple diş hekiminin ayrıştıracağı nokta ayrık diş problemine sebep olan problemi belirlemektir.

Çocuklarda Diş Ayrıklığı

 Ebeveynlerin çocuklarında gördükleri diş yapısı bozukluğu sebebiyle büyük endişe duydukları bilinmektedir. Konuşmasını etkileyecek, dişleri diline zarar verecek, dişleri böyle kalacak sorularını sık duymaktayız. Çocuklarda görülen Ayrık Diş problemlerinde süt dişlerine müdahale gerekmemektedir. Hekim kontrolünde 16 yaşına kadar tedavi hekim kararı ile ertelenebilir.

Diş Boşluğu Kapatma Fiyatı

Ayrık Diş Tedavisi Yöntemleri

Oluşan Diş Boşluklarını kapatmak için kullandığımız birkaç tedavi yöntemi mevcut. Her tedavinin kendi arasında avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bu tedavi yöntemlerini ve beraberinde getirdiği olumlu olumsuz yansımaları aşağıda sunalım.

Yöntem 1) Kompozit Dolgu (Bon ding)

Dolgu malzemesi kullanılarak küçük ya da büyük boşluklar rahatça kapatılabilir. Avantajlarını sıralarsak; kısa sürede diş ayrıklığı problemi çözülebilir, zaman kısıtlaması olan hastalarımız için avantaj kılabilir. Diğer kaplamalar gibi boşluğu dolduracak malzemenin laboratuara gönderilmesi gerekmez. Hekim tarafınca kısa sürede hazırlanır ve uygulanır. Bu durum beraberinde maliyeti de düşürür. Fiyat konusunda daha avantajlıdır. Dezavantajlarına geldiğimizde ise uzun süre kullanan hastalar olsa dahi kullanımı ömürlük değildir. Dolgu malzemesi içeriği sebebiyle soğuk sıcak etkisi dişte hissedilebilir. Beslenmenin, sigara ve aşırı çay kahve içiminin getirdiği renk değiştirme problemiyle karşılaşabilinir. Doktor kontrolü gerekebilir.

Yöntem 2) Lamine Kaplama

Yaprak porselen olarak ta adlandırdığımız lamine kaplamalar diş boşluklarının kapatılmasında kullandığımız yöntemlerden biridir. Laminenin yapısı gereği doğal diş rengine çok benzemektedir. Hastaların diş rengi göz önünde bulundurularak uygulanacak laminenin rengi birebir doğal diş renginize göre uyarlanır. Soğuk sıcak besinlerde dişte sızlama yaşatmaz. Güçlendirilmiş yapısına rağmen ezici dişlerde değil gülüş dişlerinde estetik amaçlı kullanılır. Dezavantajlarını sıralamak istersek eğer maliyeti daha yüksektir. Hekiminiz tarafınca alınan ölçüler laboratuvara gönderilir ve bu işlem maliyeti arttırır. Lamine diş kaplama uygulamalarıyla ilgili detayları diğer bilgilendirme makalelerimizde görüntüleyebilirsiniz.

Yöntem 3) Diş Teli Uygulaması

Diş boşluklarının kapatılmasında diş teli uygulaması başarılı bir yöntem diyebiliriz. Kalıcılığı nettir. Tamamen zamana yayılmış bir tedavi yöntemidir. Tedavi süreci hekim tarafından belirtilir. 1-3 sene arası değişebilen tedavi süreci vardır. Dezavantaj olarak bir tek zamanı söylememiz yeterli olabilir. Bunun dışında görsel olarak nadirde olsa hastalarımız sıkıntı yaşayabilir. Fakat yeni teknikler ve kullanılan malzemelerle bu sıkıntı minimuma indirilmiştir. Avantajları olarak kalıcı çözüm denilebilir. Dişin üzerine ya da etrafına yeni bir dolgu ya da malzeme eklenmez. Doğal bir çözümdür. Sıcak soğuk hassasiyeti yaşanmaz.

Diş Boşluğu Kapatma Fiyatı

Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemlerinde de bahsettiğimiz gibi bu işlemlerde kullanılan malzemeler, işlemde uygulanan metotlar, hekimin donanımı ve tecrübesi, kliniğin lokasyonu ve tedavide kullanılacak dolgu malzeme için dışarıdan alınan laboratuvar hizmetinin maliyeti gibi etkenler ayrık diş tedavi fiyatlarında etkilidir. Bu sebeple tedavi öncesinde hekiminizle detaylı görüşmeniz mutlaka fayda sağlayacaktır.