Çene Estetiği

Home » Çene Cerrahisi » Çene Estetiği

Çene estetiği ameliyatı son yıllarda sıkça yapılmakla birlikte, yüz estetiği ameliyatları ile kombine edilmektedir. Yüz zayıflatma, alın germe estetiği, yüz germe, çene törpüleme, çene estetiği gibi ameliyatlar yüze istenilen estetik görüntüyü vermek için tercih edilen ameliyatlardır.

Yüz Zayıflatma Estetiği Video

Çene Estetiği

Çene estetiğinde, çene bölgesine birden çok farklı müdahale yapılabilir. Bunların tamamı bir arada olmayabilir. Ama teker teker eksik olan kısımlar düzeltilebilir. Hepsi farklı fonksiyonu olan çene estetiği ameliyatlarıdır. Aslında aynı bölgeye yapılıyor olsa da, ameliyatların birbirine benzerlikleri yoktur.

Çene Cerrahisi

Çene törpüleme ameliyatının yapılışı ile çene uzatma tamamen farklı ve birbirine benzemeyen ameliyatlardır. Bunlara kısaca teker teker değinelim.

Çene Ucu Estetiği

Çene ucunun eksikliğine göre belirlenen estetik ameliyatlardır. Çene ucu önde veya arkada olabilir. Bu durumlarda farklı teknikler ile çeneye müdahale edilir. Yüz yapısına en uygun cerrahi işlem uygulanır.

Bazen silikonlar ile çene ucuna müdahale edilirken, bazende cerrahi vidalar ile çene ucu şekillendirilebilir. Yüz estetiği ile birlikte yapılan bu işlem için mutlaka bir muayene olmak gerekir. Burada çene ucunun şekil hasta ile en uygun planlaması yapılarak ameliyata alınır.

Çene ucu estetiği

Çene Törpüleme

Çene bölgesi aşırı kalın veya geniş olan hastalarda yapılan estetik işlemidir. Çene kemiği törpülenerek şekil verilir. Yüz şekli burada önemli. Yüze en yakışan çene yapısı inşa edilmelidir. Çene törpülenirken, hastanın istekleri önemli. Ama estetik olarak sıkıntı çıkartması mümkün olabilecek durumlarda, doktor tecrübelerini öne sürmelidir.

Hasta birine benzemek isteyebilir veya hayal edebilir ki çenem böyle olsun. Bu istekler yüz şeklini bozmayacak ise bu işlemler uygulanır. Ama törpüleme de ki bazı olmazsa olmaz kurallar ile karşı karşıya gelmediği sürece.

Çene Törpüleme

Çene Uzatma

Çene uzatma da cerrahi olarak yapılan estetik işlemlerindendir. Nadir yapılan ameliyatlar arasında olduğunu söyleyebilirim. Ama başarılı sonuçlar verir. Cerrahi malzemeler ile işlem yapılır. Genelde bir gün veya birkaç gün hastanede kalmak gerekebilir.

Ameliyat sonrasında takibi gerekli bir işlemdir. Yüz estetiği olmak isteyen kombine estetik düşünen hastalar için olmazsa olmaz ameliyatlar arasındadır. Genel anestezi ile ameliyat yapılır. Ameliyat sonrasında ağrı kesiciler ile ağrı eşiği dengelenir.